Háttér

  • Káoszt okozhat az igazságügyben az új Btk.

    Legalább száz nagykorrupciós per dossziéja zárulhatna le kivizsgálás nélkül az új büntető törvénykönyv (Btk.) és az új büntetőeljárási törvénykönyv (Be.) szombati életbe lépése után. Ráadásul a módosítások miatt a bűncselekménnyel gyanúsított személyeket lehallgatásuk előtt értesíteniük kellene a megfigyelés beindulásáról. 

  • IPP: lusták és sokat lógnak a román honatyák

    Meglehetősen lesújtó képet nyújt a parlament munkájáról a Közpolitikai Intézet (IPP) legfrissebb tanulmánya. Ezek szerint a honatyák által elfogadott törvények több mint 90 százalékát a kormány dolgozta ki, a képviselőház és a szenátus tagjai közül pedig 52 honatya változtatott pártot ebben a mandátumban.

  • A holokauszt áldozataira emlékezik hétfőn a világ

    Kereken 69 évvel ezelőtt, 1945. január 27-én szabadították fel a hírhedt auschwitzi haláltábort, amelyben félmillió magyar zsidó lelte halálát. Ezt a napot a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává nyilvánította az ENSZ. Körülbelül 1,1-1,6 millió embert öltek meg Auschwitzban a nácik, 90 százalékuk zsidó volt.

     

  • Ilyen tél is volt már Bukarestben (FOTÓK)

    A huszadik század legcudarabb telét hatvan évvel ezelőtt, 1954-ben jegyezték Romániában – írta hétfőn a historia.ro. A múltidézés apropóját az elmúlt napok hóviharos időjárása adta.

  • Így lett vége a magyarok nyugati kalandozásának

    955. augusztus 10-én a magyarok az Augsburg mellett fekvő Lech-mezőnél súlyos vereséget szenvedtek Ottó német királytól. Egy újonnan előkerülő leletnek köszönhetően hamarosan fény derülhet arra, hogy pontosan hol zajlott a magyarok nyugati kalandozásainak véget vető csata.

  • Ugyanazt jelzi a brüsszeli igazságügyi mérleg

    Ismétlik magukat az Európai Bizottság Románia igazságszolgáltatásának helyzetéről szóló évente elkészített jelentései. Ráadásul a bírált jelenségek száma minden esetben meghaladja a dicséretre méltó előrelépések számát.

  • Ezek a csángó oktatási program buktatói

    Nincsenek magyar szakos tanárok, nagy a fluktuáció a pedagógusok körében, néhol hiányoznak a legelemibb oktatási feltételek, máshol a helyi hatóságok, az iskolaigazgató és tanárok egy része igyekszik ellehetetleníteni a magyar nyelvoktatást – a Csángó Oktatási Program legfontosabb buktatói.

  • Adrian Iovan: a pilóta élete rövidre szabott

    „Repülés közben bármikor számítani lehet egy kényszerleszállásra. A pilóta élete gyakran rövidre szabott” – mondta néhány nappal ezelőtt egy interjúban Adrian Iovan. Ő vezette azt a repülőgépet, amely hétfőn tragikus kimenetelű kényszerleszállást hajtott végre a Bélesi-tó közelében.

  • Visszasírják a romániaiak a „jó öreg Ceauşescut”?

    A kommunizmus és Nicolae Ceauşescu neve nyomban az 1989-es decemberi eseményeket követően még valóságos szitokszónak számított Romániában. Na már egyre többen sírják vissza az „átkos rendszert” az INSCOP Research legutóbbi felmérése szerint.

  • Romániai telepese is lehet majd a Marsnak

    Romániai, aradi születésű utasa is lesz a Mars One expedíció-sorozatnak, amelynek lényege, hogy telepeseket küldenek fel a bolygóra, akik végleg ott is maradnak. A visszaút ugyanis jelenleg még megoldhatatlan feladatnak tűnik.

  • Brüsszel nem tréfálna az emberi jogokkal

    A koppenhágai kritériumokat számon kérő jelentéstervezetet fogadott el Strasbourgban az Európai Parlament állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottsága. A Louis Michel belga liberális EP-képviselő által készített jelentéstervezetet politikai megfigyelők szerint Románinak is szól.

  • A luxus már szitokszó a kínai állami körökben

    Elsősorban a belpolitikára való koncentrálás és a kampányok jegyében telt a 2013-as év Kínában. Az új kormány a folyamatosság zászlaja alatt reformok sorát hirdette meg. Bejelentették többek közt az egyke-politikaként ismert családtervezési rendelkezések fellazítását.

  • Úri társaságba került a börtönben Adrian Năstase

    A bebörtönzött Adrian Năstase volt román kormányfő voltaképpen „úri társaságba” került. Világszerte több vezető politikust ítéltek már el szabadságvesztésre, elsősorban korrupciós ügyekért. Rácsok mögé került Ivo Sanader volt horvát miniszterelnök, és hasonló sors várhat Silvio Berlusconira is.

  • Jogi szupermarket – a Borboly-per tárgyalásán jártunk

    „Az elnöknő megkérdi a tanúktól, hogyan érzik, jelenleg szükségük van-e hivatalos tolmácsra. Egyikük románul arról beszél, hogy igen. Az elnöknő megkérdi az ügyvédeket és az ügyészt, egyetértenek-e a kéréssel. Mondják, hogy igen”. A Borboly-per egyik tárgyalásán járt Székedi Ferenc.

  • Julija Timosenko, Adrian Năstase és a csirkefarm

    Julia Timosenko bebörtönzött volt ukrán miniszterelnökéhez hasonlította Victor Ponta kormányfő a szintén volt miniszterelnök és szintén rácsok mögé juttatott Adrian Năstase helyzetét. Pedig csak abban hasonlítanak, hogy mindkettejüknek van csirfefarmjuk.

  • Ezek a román gazdaság gyenge és erős oldalai

    Románia gazdasága a tavalyinál jobb eredményeket érhetne el, ha nem történnek visszhangos politikai botrányok, ha a lej árfolyama megőrzi stabilitását az euróhoz és a dollárhoz viszonyítva, illetve ha az euróövezetben nem következik be gazdasági hanyatlás. És ha nem tartanának idén kétszer is választásokat.

  • Elemzők szerint újabb nehéz esztendő lesz 2014

    Gazdasági szakértők egyetértenek abban, hogy 2014. nehéz esztendő lesz Románia számára. Sem az ipar, sem a mezőgazdaság nem fejlődik majd a kívánt ütemben, a nemzeti valutára súlyos nyomás nehezedik. A GDP feltehetően 2 százalékkal lesz nagyobb, mint tavaly.

  • Mi történt a romániai forradalom főszereplőivel?

    Néhányan azonban ma is meghatározó politikusokká váltak. Mi lett a sorsuk ezeknek a „forradalmároknak”?

  • A MASZOL.RO PÁLYÁZATI FELHÍVÁSA

    Indul a budapesti kormánylap, a Magyar Krónika. Jószándékunk, szolidaritásunk, segítőkészségünk jeleként a maszol.ro pályázatot hirdet romániai magyar tollforgatók számára.