„Azt akarjátok, hogy Magyarországon döntsenek a románok sorsa felől? Gyertek szavazni!” Ilyen üzenetek megfogalmazására biztatta a szociáldemokraták kampányfőnökeként beosztottjai az államfő leváltásáról szóló tavalyi referendumom Liviu Dragnea – derül ki a kormányfőhelyettes elleni vádiratból.
A szakemberek számár még mindig talány, miért következett be Galac megyében két hét alatt sorozatban több mint száz földrengés. Mircea Radulian, az Országos Geofizikai Intézet tudományos igazgatója hétfőn kijelentette: csak az a biztos, hogy a földmozgást nem a térségben zajló nyersolaj-kitermelés okozza.
Európában mindinkább előretörnek a szélsőjobboldali mozgalmak. Immár nem csupán kiprovokált utcai összetűzésekben, a román és a zsidók elleni akciókban „jeleskednek”, de egyre komolyabban jelen vannak a nagypolitikában is. Ezeknek az erőknek az ideológiája a múltban gyökerezik, nem egy alkalommal pedig erőteljes vallásos jelleget is ölt, ahogyan az Romániában is történik.
A válság esztendei nem csak a munkahelyek elvesztésével, az életszínvonal visszaesésével jártak: lélektanilag is hatást gyakoroltak a romániaiakra. A január óta elvégzett közvélemény-kutatások szerint a munkahelyen eltöltött órák az eddiginél is nagyobb stressszhatással járnak az alkalmazottakra.
A romániai parlamenti képviselők, szenátorok, a miniszterek, illetve feleségük vagyonnyilatkozata alapján kiderül, hogy igen sok esetben a politikusok házastársai keresnek többet – jóllehet hivatalos statisztikák alapján a nők bérezése átlagosan 30 százalékkal alacsonyabb a férfiakénál.
A román közmondás igaza szerint – amelynek megfelelően, ha valaki már megégette magát, az legközelebb a joghurtot is megfújja – járt el a Románia 1944-ben, a második világháború idején a román kincstár esetében, okulva az első világháború tanúságából, amikor az Oroszországba menekített, 93 tonna aranyat tartalmazó kincstár Moszka birtokában maradt.
Október elsejétől drágul az élet Romániában. A növekvő gázárak mellett drágulnak az élelmiszerek is, továbbá újabb adókat, illetékeket vezetnek be. Ugyancsak október első napján a lej-euró árfolyamnak megfelelően állapítják majd meg a 2014. évi jövedéki adókat is.
Felmérések szerint Romániában az emberek az egészségügyben adják a legtöbb csúszópénzt – „orvosi szaknyelven”: hálapénzt. Az egészségügyet a negatív ranglistán az oktatási rendszer, valamint a rendőrség követi az Avantgarde közvélemény-kutatása szerint. A megkérdezettek a korrupció bizonyos formáit elfogadottnak tartják.
Ezerhétszázötvenhét napos igazságszolgáltatási huzavona után megszületett az ítélet Dan Voiculescu privatizációs perében. A Securitate Levéltárát Átvilágító Országos Tanács által bebizonyítottan volt szekus ügynök üzletember ellen az Élelmiszeripari Kutatóintézet törvénytelen privatizációja miatt folytattak eljárást.
„A testülethez fordulók széles skálája értelmezhető a szakmai egyesületünk elismertségéhez fűződő bizalom jeleként, de felfogható úgy is, hogy a civil társadalom legkülönbözőbb szintjein létezik egy jól érzékelhető igény a vélt vagy valós sajtóetikai vétségek valamilyenféle intézményes kezelésére” – állapítja meg Bögözi Attila. A MÚRE Becsületbírósága tikárának írását az alábbiakban közöljük.
Nyílt levelet juttatott el szerkesztőségünkbe Marosán Tamás, a Mikó-per egyik vádlottja. Az Erdélyi Református Egyházkerület volt jogtanácsosának írását teljes terjedelmében közöljük.
A Nemzetközi Valutaalap vezetősége pénteken ül össze Washingtonban megvizsgálni az újabb román hitelkérést. Victor Ponta miniszterelnök azt ígéri, hogy a jelenlegi hitelszerződés lesz az utolsó kölcsön az IMF-től és az Európai Bizottságtól.
A boszniai háborút lezáró daytoni béketárgyalások időnként A Keresztapa című film jeleneteire hasonlítottak Donald Kerricknek, az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsa tagjának véleménye szerint - áll a napokban a titkosítás alól feloldott 300 CIA-jelentés egyikében, amelyet a Glas Srpske című boszniai szerb lap ismertetett szerdán.
Segélykiáltással felérő állásfoglalást fogalmazott meg Varga Andrea, miután támadások érték a nagyváradi Bihoreanul lapban. A Bukarestben élő történész a nagyváradi premontrei kanonokrendet jelenleg tizennégy perben képviseli a román állammal szemben.
A makrogazdaság szempontjából Románia viszonylag zökkenőmentesen viselte el a kereken öt évvel ezelőtt válság éveit. A mikrogazdaság tekintetében azonban a 2008 óta eltelt időszak katasztrófához vezetett, mindenekelőtt a középosztály szempontjából
Brüsszeli rezsicsökkentési kampány vagy az EU gazdaságát élénkítő reformszintű intézkedéscsomag? Ez a két olvasata van a nemrégiben bejelentett digitális Európa tervnek, melynek központi eleme, hogy az EU-ban 2014 második felére eltörlik a roamingdíjat.
A Rosia Montana Gold Corporation még 1999-ben kutatási és kitermelési licencet igényelt az Ásványi Erőforrások Országos Ügynökségétől Verespatakra. Az ügynökség által kibocsátott engedélyt a kormány az 1999-2018-as időszakra jóváhagyta. A maszol.ro visszatekintője.
Romániában továbbra is boldogabbak az emberek, mint Magyarországon – derül ki a World Happiness Report 2013 című jelentésből, amely szerint az észak-európai országok lakosai a legelégedettebbek az életükkel. A listát Dánia vezeti, a második helyet Norvégia szerezte meg, az ötödik helyre került Svédország, a hetedik Finnország.
A magyar válogatott vereségével véget ért bukaresti mérkőzés után egy napilap kíváncsi volt arra is, hogy gazdaságilag hogyan áll a két ország. arra következtetésre jutott, hogy a „kevesebb játékossal” (10 millió emberrel) „játszó” Magyarország több góllal is vezet a 20 milliós lakosú Románia előtt.