Négy CD-ből álló sorozatot jelentetett meg a Szászcsávási Zenekar felvételeiből a Fonó Budai Zeneház. A szériában szerepel az eredetileg 1996-ban kiadott Transylvanian Folk Music, az 1998-as Szászcsávás 3, a 2001-es Live in Chicago, valamint egy új korong, a Szászcsávás 1990.
Nem volt túl jó ötlet a gyalui kastélyba költöztetni a TIFF magyar napja rendezvényeinek egy részét: a távolság szétszakította a közönséget, sokan jobbnak látták a városban maradni és filmet nézni, így a Kolozsvártól 17 kilométerre lévő kastélyudvaron inkább falunaphoz hasonlított a hangulat.
Jó kezekbe került a döntés a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) idei kiadásán – erre a megállapításra jutottunk csütörtökön délelőtt azt követően, hogy megismertük az öttagú nemzetközi zsűrit, amelynek tisztje lesz fődíj kiosztása.
Fekete Vince költőt is díjazta a Romániai Írók Szövetsége május 31-én a bukaresti Ion Luca Caragiale Nemzeti Színházban.
Teret kapott a kézdivásárhelyi CsomóPont és Kreakids Studio közös kiállítása a FUGA Budapesti Építészeti Központban, a hétvégén.
A gyermeknapon utolsó alkalommal megtekinthető A Pál utcai fiúk előadás előtt és után, azaz 16.00-17.00 és 19.30-21 00 óra között játszókuckók állnak a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház előcsarnokában, ahol az érdeklődő gyermekek és fiatalok megismerhetik azon játékszerek egy részét, melyekkel egy évszázaddal ezelőtt Nemecsekék is játszhattak.
Bartha Ernő magyarfenesi szoborparkjában ismét sokkal többen gyűltek össze a TIFF kedd esti vetítésére, mint ahány résztvevőre a szervezők számítottak: a kiadós eső miatt négyszáz műanyag széket hozattak a szabadtéri mozizásra, a közönség több mint fele így is földön ült végül.
A sepsiszentgyörgyi mozgásszínházi társulat, az M Studio színesíti júniusban a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház programkínálatát.
A lengyel igazságügyi miniszter és főügyész bejelentette, hogy megfellebbezi azt a bírósági döntést, amely szerint nem adják ki Roman Polanskit az Egyesült Államoknak, ahol 1977 óta van érvényben elfogatóparancs az Oscar-díjas filmrendező ellen liliomtiprási ügye miatt.
Az idei Törzsasztal évadzáró eseményére június 3-án, pénteken 18 órától kerül sor a nagyváradi Illyés Gyula könyvesboltban (Teleki utca). Kőrössi P. József beszélgetőtársa Schein Gábor író, költő, drámaíró, irodalomtörténész és kritikus.
A Szebeni Nemzetközi Jazzfesztivál május 23-29. között került megrendezésre, a versenyrész a fesztivál első három napjában zajlott.
Gróf Bánffy Kata egykori tulajdonát állítják ki a hónap műtárgyaként Sepsiszentgyörgyön, a Székely Nemzeti Múzeumban. A piros szattyánbőrbe kötött könyvecske Pápai Páriz Ferenc Pax Crucis című munkája, amelyet Szathmárnémethi Sámuel (1658–1717), a kolozsvári református kollégium teológia tanára ajándékozott 1711-ben a főúri családnak újévi ajándékként.
Legjobb formáját hozta a Virtuózok döntős mezőnye, jövő héten már a fődíj a tét.
Művészettörténeti különlegesség, hogy előkerült egy soha nem látott festmény Ady Endréről egy erdélyi magángyűjteményben. A pasztellportrét Rippl-Rónai József készítette, aki jó barátja volt a költőnek.
Vizsgakoncerttel kezdődött Nagyváradon a IV. Parádé Fúvós Fesztivál szombat délután: a Nagyváradi Szimfonikus Fúvószenekar és az albertirsai Gerje Party Fúvósegylet egyesített zenekara a Szimfonikus Fúvószenekarok és Együttesek Világszövetségétől (World Association for Symphonic Bands and Ensembles –WASBE) újabb minősítéséért zenélt.
Mit tesz egy nagyobbacska tömeg, mondjuk egy színház közönsége, ha egy tucat vodkásüveg van a színpadon, amiből mindenki kaphat, aki tesz egy fogadalmat? Megmondom, mert láttam: felpattan a székéről, hatalmas népmozgást idéz elő, amit csak lehet, megfogad, és ezt aláírásával meg is pecsételi.
Két nappal a megnyitó előtt már nem lehetett jegyet kapni a 15. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál megnyitójára Kolozsváron.
Már a Bernádyba való belépéskor jó érzés fogta el a látogatót, szólt a zene, próbáltak a táncosok, pedig megmondták nekik a szervezők, nem kell „túl komolyan venni” a feladatot, hiszen „csak” egy megnyitó lesz.
A pénteki döntő az utolsó alkalom, amikor a szakmai zsűri kezében van a három korcsoport versenyzőinek továbbjutása, ezután már a közönség dönt a győztesről.
Az ember, ha néző, szereti, ha beülhet a nézőtérre, és utána békén hagyják. Szereti a pénzéért cserébe egy-két órára megengedni magának a passzivitás és a fölényes szemlélődés luxusát. Igen ám, de mi van, ha a néző egyszercsak szereplővé válik?