A humortól a csupasz valóságig – Muszka Sándor új verseskötetéről beszélt
Muszka Sándor új, 42 balladát tartalmazó kötetében eltér a tőle megszokott székely humortól, és a komolyabb hangvétel mellett marad. A kötetet Csillag István munkái illusztrálják.
Muszka Sándor Szégyen című kötetéről, a versek hátteréről mesélt a gyalui Várkert Fesztiválon, az Erdélyi Magyar Írók Ligája (EMIL) irodalmi programjai keretében. A versfelolvasással megszakított beszélgetést Demeter Zsuzsa, a Helikon szerkesztője vezette.Muszka Sándor egy ápoló-, gondozóközpontban szociális munkásként dolgozott, és ebből a tapasztalatból merített ihletet a kötetet tartalmazó verseihez. A témájuk, ugyanúgy, mint a nyelvezetük lecsupaszított, száraz, tömör, nyelvében szegény. „Mindig van valami, amit nem akarnak elmondani”- mondta Muszka Sándor, arra utalva, hogy a verseit próbálta minél jobban az emberekre formálni, olyan nyelvezetet használni, és úgy beszélni, ahogyan azt ők teszik.
Sanyi bá és A lusta dög című köteteiben ugyancsak nehéz sorsokat mutat be, viszont ezek súlyát humorral fűszerezve próbálja enyhíteni. A Szégyen ezzel ellentétben teljesen humortalan, a csupasz, szomorú valóságot tartalmazza, csak a tragikus dolgokra koncentrál. „Ezeknek az embereknek kilátástalan a helyzetük. Innen már csak a temetőbe mennek. Ezzel nem tudtam volna poénkodni” – jelentette ki Muszka Sándor.
Magányos nőknek, bukott férfiaknak című kötetének verseit az Evilági együttes zenésítette meg nagy sikerrel, a Szégyenhez mégsem készül majd hangzó anyag. „Ember legyen a talpán, aki ezt el tudja énekelni” – mondta Muszka Sándor, a versek dallamtalanságára utalva.
- 33744 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33746 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33746 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33747 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33749 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33749 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni