Elnökválasztás, második forduló: vasárnap eldől, ki lesz Románia államfője (percről percre)
Vasárnap reggel hétkor megnyíltak a hazai urnák a elnökválasztás második fordulójában, amelyben Klaus Johannis és Viorica Dăncilă csap össze az államfői mandátumért. A külföldön élő román állampolgárok közül többen szavaztak a romániai urnanyitásig, mint az első fordulóban. Este kilenckor az országban lezárul a szavazás, és ismertetik az exit poll eredményeket. Cikkünk folyamatosan frissül.
Mindeddig 96 esetleges választási szabálysértésre vonatkozó bejelentés érkezett, de ezek közül 32 megalapozatlannak bizonyult – Monica Dajbog belügyminisztériumi szóvivő vasárnap délután. A legtöb panasz a választási propaganda folytatására, a voks bizalmas jellegének megsértésére, szavazólapok hiányára, a választási turizmusra, illetve a szavazóhelyiségek közelében való alkohol árusítására vonatkozott – mondta Dajbog. (Agerpres)
11 és 15 óra között nőtt a szavazókedv az elnökválasztás második fordulójában, aztán egy kicsit megtorpant a lendület. A 16 órai adatok szerint 35,81 százalékos volt az országos részvételi arány, ez 6 524 336 szavazót jelent.
Romániai idő szerint vasárnap 14 óráig több mint 570 ezer külföldön élő román állampolgár adta le voksát az államfőválasztás második fordulójában az ország határain kívül kialakított szavazókörzeteknél. Ezekhez hozzáadódik az a 17 503 állampolgár, aki a levélszavazást választotta. A Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint a legtöbben, megközelítőleg 122 ezren, Olaszországban voksoltak, Nagy-Britanniában körülbelül 94 ezren, Németországban pedig közel 93 ezren adták le szavazatukat. Spanyolországban, ahol a román hatóságok a legtöbb szavazókörzetet nyitották (összesen 143-at), körülbelül 82 ezren szavaztak az említett időpontig. (Agerpres)
Vasárnap 15 óráig 5 719 976-an éltek már a szavazati jogukkal az elnökválasztás második fordulójában. A Központi Választási Iroda (BEC) online követhető adatai szerint ez 31,39 százalékos részvételi aránynak felel meg. Két hete, az első fordulóban ugyanekkor kisebb, 29,21 százalékos volt a részvételi arány. (G4Media)
Dacian Cioloş, a Szabadság, Egység, Szolidaritás Pártjának (PLUS) elnöke arra számít, hogy a jövendőbeli elnöknek az elsőnél dinamikusabb második mandátuma lesz, és hogy a Románia korszerűsítésére törekvő politikai erők egységre lépnek egy hosszú távú, az ország javát szolgáló projekt érdekében.
„Rögtön a választások után nekiállunk előkészíteni ezt a projektet. Nem hiszem, hogy még egy évet várnunk kellene arra, hogy parlamenti többségünk legyen” – nyilatkozta Dacian Cioloş vasárnap.
A PLUS elnöke Teleorman megyében voksolt, kifejtve, jobban kellene törődni ezután Románia eme részével is, mert az utóbbi időben „félretették" ezt a megyét a politikai érdekeltségek gyakorlatának virágzása miatt, de az ország vezetőinek túl kell lépniük ezen. Mint mondta, jövőre európai parlamenti képviselői irodát nyit Teleorman megyében. (Agerpres)
Bízik benne, hogy a nap végére „megadatik számunkra a korszerűsödés útjára lépő Románia reménye" – fogalmazott Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, miután szavazott az államfőválasztás második fordulójában. Az első fordulóban a harmadik helyen végzett elnökjelölt kiemelte: a szavazást nemcsak jognak, hanem állampolgári kötelességének tartja. „Arra szavaztam, hogy záruljon le a nyomozás augusztus 10-e ügyében, hogy Románia folytassa Európa felé vezető útját, a jólét, a civilizált, modern állam felé vezető utat. A két jelölt közül csak egyik adhatja meg mindennek a reményét. Nem a garanciát, hanem a reményt" – nyilatkozta az USR elnöke. (Agerpres)
Az USR–PLUS választási szövetség párhuzamos szavazatszámlálása alapján Klaus Johannis jelenlegi államfő a leadott voksok több mint 90 százalékát kapta két olyan külföldi szavazókörben, amelyben az időeltolódás miatt már befejeződött az elnökválasztás vasárnapi második fordulója. Az új-zélandi Aucklanden a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltjére az ott szavazó román állampolgárok 90,2 százaléka (186-an) voksolt, míg a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje 9,8 százalékot ért el (20 szavazat). Az ausztráliai Sydney-ben 335-en szavaztak Johannisra (93 százalék) és 25-en Dăncilára (7 százalék). (G4Media)
Vasárnap 14 óráig 4 893 046 szavazópolgár járult az urnák elé, ami 26,85 százalékos részvételi arányt jelent. Két hete, az első fordulóban 25 százalékot mértek délután kettőkor. (G4Media)
A szavazóhelyiségektől távozó választópolgárok megkérdezése alapján készült becsült (exit poll) felmérések alapján Klaus Johannis hivatalban lévő államfő húsz százalékkal vezet kihívója, Viorica Dăncilával szemben az államfőválasztás vasárnapi második fordulójának „félidejében”. (stiripesurse.ro/fanatik.ro)
Az RMDSZ által végzett felmérés szerint 13 óráig a romániai magyar választópolgárok 15 százaléka járult az urnákhoz az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában. Az országos átlag ekkor 22,07 százalékos volt.
Egy Dolj megyei szavazókörzetben megszakították a voksolást, mivel egy 70 év fölötti, egészségügyi problémákkal küzdő személy meghalt. Egy brăilai választási iroda alelnöke jelentette, hogy az elnök alkoholt fogyasztott, így azt leváltották.
A fővárosban két nő esett össze a választási irodában, Ilfov megyében pedig egy 85 éves férfi, míg Bihar megyében egy választási iroda cukorbeteg tagja lett rosszul.
Több Temes megyei szavazókörzetben áramkimaradásokat tapasztaltak. (Agerpres)
Vasárnap 13 óráig 4 021 634-en éltek már a szavazati jogukkal az elnökválasztás második fordulójában. A Központi Választási Iroda (BEC) online követhető adatai szerint ez 22,07 százalékos részvételi aránynak felel meg. Két hete, az első fordulóban ugyanekkor kisebb, 20,68 százalékos volt a részvételi arány.
Az RMDSZ az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában is készít felmérést a romániai magyar szavazópolgárok részvételi arányáról. A becslések szerint a magyar részvételi arány jelentősen elmarad az országostól: 4,5 százalékra volt becsülhető 10 órakor.
Vasárnap délelőtt a kolozsvári Tiberiu Popoviciu Informatikai Líceumban szavazott az RMDSZ elnöke. Kelemen Hunor a pecsételés után azon meggyőződését hangsúlyozta, hogy a szavazati joggal élni kell: mindig el kell menni szavazni, amikor a polgárnak lehetősége van a politikai életet befolyásolni – részletezte. Hozzátette: reméli, hogy a következő öt évben kevesebb politikai konfliktus, és több építkezés, fejlődés, a jövő felé tekintés fogja jellemezni a román politikát és az államelnököt. (T. A.)
Valami ellen voksolt, eltérően az első fordulótól, amikor a változásra szavazott – közölte vasárnap Theodor Paleologu, a Népi Mozgalom Párt (PMP) volt államfőjelöltje, miután élt szavazati jogával Bukarestben.
„A szavazás a demokrácia ünnepe, de ez egy szégyenteljes nap Románia számára, amikor valójában semmilyen remény sincs a változásra. A románok két katasztrófa közül választhatnak. Valójában valami ellen voksoltam, eltérően az első fordulótól, amikor bizonyos értékekre, a jövőre, a változásra szavaztam. Most a nagyobbik rossz ellen voksoltam” – nyilatkozta.
A politikus remélte, hogy az ország lakossága „megszívleli ezt a leckét”: a választás napja szerinte egy szinte egyáltalán nem létező, vita nélküli kampányt zár le, amelyben a két jelölt megcsúfolta a demokráciát, és amelyben a két nagy párt megmutatta, hogy képtelen az államfői tisztség kívánalmainak megfelelő jelölteket állítani.
- 34231 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34233 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34233 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34234 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34236 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34236 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni