A politiológus szerint jó, de nem kiemelkedő az RMDSZ választási eredménye.
A koronavírus-járvány okozta gazdasági összeomlás, a politikailag korrekt közbeszéd teljes felrúgása és a rendszer szintű faji egyenlőtlenségek kérdésének ügyetlen kezelése mind hozzájárult Donald Trump vereségéhez.
Az RMDSZ ügyvezető alelnökét a hivatalos eredmények ismeretében kérdeztük az országos, illetve a magyar-magyar politikai erőviszonyokról, az EMSZ-szel való tárgyalások perspektíváiról.
Megszűnt az a korábbi konszenzus is, hogy a magyarságnak képviselettel kell rendelkeznie a bukaresti parlamentben.
A Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársa szerint az a tét, hogy megtarthatók-e a helyhatósági választásokkal egy időben.
A politológus szerint a volt kormányfő a PSD a szervezettségének és mobilizációs csatornáinak köszönheti a választási eredményét.
Székely István Gergő politológus szerint az államfőválasztás után állhat össze egy új parlamenti többség.
Jónak vagy elégtelennek tekinthető a magyar részvétel? Válaszokat kerestünk arra, hogy milyen társadalmi folyamatok eredménye a magyar közösség megmérettetésen való jelenléte, ezek elemzésére pedig Székely István politológust kértük fel.
Mi okozta az alacsony részvételt, kik jöttek ki jól, kiknek okoz fejtörést a referendum érvénytelensége? Erről és az RMDSZ szerepvállalásáról Székely István politológust, a szövetség ügyvezető alelnökét kérdeztük.
Mit akarhatnak a tüntetők és mit akarhat a kormány? Kinek az érdeke a tüntetés, kinek a rendőri túlkapás, hogyan csapódhat ez le a politikai kötélhúzás során? Valóban „nevető harmadik” az RMDSZ?
A RMDSZ 1000 év Erdélyben, 100 év Romániában című centenáriumi programja a következő száz évről szól és arról, hogy magyar közösségként milyen feltételek mellett látnánk biztosítottnak nemzeti identitásunk megtartását.
Dokumentumfilm-sorozatot mutat be az RMDSZ a magyarság viszontagságos időszakáról. A Magyarok Romániában – száz év története című film első része csütörtökön 19 órától tekinthető meg a kolozsvári Bánffy-palota Tonitza termében, létrejöttéről, céljáról és népszerűsítési tervéről pedig magát az ötletgazdát, Székely István társadalomszervezésért felelős ügyvezető alelnököt kérdeztük.
Hogyan viszonyul a román állam az erdélyi magyar kisebbséghez?
Megkeresésünkre a politológus politikatörténeti szemszögből járta körül a fogalmat, és nemzetközi példákkal illusztrálta e háttérhatalom működését.
Miközben a határon túli magyarok szavazati jogával kevesen értenek együtt Magyarországon, Gyurcsány Ferenc megnyilvánulásai visszásak – mondta el a Maszolnak Székely István Gergő. A politológus a Fidesz és RMDSZ veszélyes stratégiai szövetségéről is beszélt, amely szerinte az önálló erdélyi magyar politikai közösség felszámolódásához vezethet a jövőben.
A Kolozsvári Magyar Politológus-hallgatók Társasága egyetemi oktatókat kért fel arra, hogy elemezzék az amerikai elnökválasztások elő- és utóéletét, a jelöltek kampánykommunikációját, arculatát.
Az elitellenesség, a globalizációval és a politikailag korrekt beszéddel szembeni ellenérzések húzódnak Donal Trump győzelmének hátterében – véli Székely István.
Az RMDSZ Szeben Megyei Szervezetének küldöttgyűlése csütörtökön a medgyesi Millenium Ház nagytermében nevesítette azokat a jelölteket, akik a szervezet színeiben indulnak a decemberi parlamenti választásokon. A rangsorolás nyomán a szenátori lista első helyezettje Benedek Zakariás lett, míg a képviselői lista első helyén Balázs Botond szerepel.
Székely István, az RMDSZ ügyvezető alelnöke elismerte Tusványoson, hogy a nyelvi jogok érvényesítése terén vannak mulasztásai a szövetségnek, de hangsúlyozta: újratervezés folyik a szervezeten belül, ennek eredményei pedig a későbbiekben számon kérhetők lesznek.
Megvonta tőle a politikai támogatást és kizárta soraiból a Kolozs megyei RMDSZ szervezete azt a szászfenesi helyi tanácsost, aki a múlt héten a biciklisávra parkolt Kolozsváron, majd pökhendien kioktatta a kihágást számon kérő járókelőket.