A legfelsőbb bíróság visszaküldte az aktákat az ügyészségre.
Hat alkalommal indultak el a bányászok Bukarestbe. A harmadik volt a legvéresebb: hivatalos adatok szerint hat halottja és 1200 sebesült maradt a csatatéren. Az újságíróknak azonban titkos tömegsírokról is vannak adataik.
Ludovic Orban kormányfő szombaton felhívást intézett az ügyészekhez és bírákhoz, hogy derítsék ki végre az igazságot a június 13-15-ei bányászjárás ügyében, mert az még mindig nincs lezárva.
A legfelsőbb bíróság egyik bírájának szerdai döntése értelmében visszaküldik a főügyészségnek az 1990-es bányászjárással kapcsolatos dossziét.
A legfelsőbb bíróságon múlik, hogy elfogadják-e a vádiratot.
Jogerősen elutasította a legfelsőbb bíróság csütörtökön az 1989. December 21. Egyesület arra vonatkozó kérelmét, hogy foglalják le az 1990-es bányászjárás-per vádlottjainak, többek közt Ion Iliescu volt államfő, Petre Roman volt miniszterelnök és Virgil Măgureanu volt SRI-igazgató vagyonát.
A bányászjárás peréhez polgári félként csatlakozott mintegy száz személy jelent meg csütörtökön a bukaresti törvényszéken, a per második tárgyalásán. A vádlottak közül azonban senki nem volt jelen.
Ion Iliescu bányászaihoz hasonlította a szerdai tüntetőket az igazságügyi törvényekkel foglalkozó parlamenti különbizottság RMDSZ-es tagja, Márton Árpád.
"Tévedésnek", "visszaélésnek", "igazságszolgáltatási mizériának" minősítette Miron Cozma, a Zsil-völgyi Bányász-Szakszervezetek Ligájának egykori vezetője, hogy bíróság elé állították az 1990. júniusi bányászjárás ügyében.
Bíróság elé állítják Ion Iliescu volt államfőt, Petre Roman volt miniszterelnököt és Virgil Măgureanut, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt igazgatóját az 1990. június 13-15-e közötti bányászjárás ügyében.
Beidézték hétfőn a legfőbb ügyészségre Ion Iliescu volt államfőt, hogy kihallgassák a bányászjárással kapcsolatos ügyben.
Emil Constantinescu volt államfő azt nyilatkozta szerda este, hogy abban a meglehetősen furcsa helyzetben vagyunk, hogy az 1990. júniusi események történelmét az ügyészség írja meg, jóllehet ez a hazai vezető értelmiség feladata lenne.
Az 1990-es bányászjárás száz áldozatának azonosítására kért lakossági segítséget a katonai ügyészség, amely pénteken nyilvánosságra hozta az akkor jogtalanul fogva tartottak egy részének fényképeit.
Egy nappal Ion Iliescu volt államfő után Petre Romant, a rendszerváltás utáni első miniszterelnököt is beidézték a Főügyészségre kedden reggel a katonai ügyészek abból a célból, hogy tudomására hozzák: emberiesség elleni bűncselekmények elkövetésével vádolják.
Ion Iliescu volt államfő megtagadta, hogy nyilatkozatot adjon a Főügyészségen, ahova a bányászjárás-ügyben idézték be a katonai ügyészek abból a célból, hogy tudomására hozzák: emberiesség elleni bűncselekmények elkövetésével vádolják.
Kihallgatták hétfőn az ügyészek Ion Iliescut az 1990-es bányászjárás ügyében – számoltak be a hírtelevíziók.
A Főügyészségen hallgatják ki Miron Cozmát, a Zsil-völgyi bányászok egykori vezetőjét pénteken. Cozma ellen az emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények miatt indítottak eljárást a bányászjárás ügyében.
A bányászjárással kapcsolatos ügyben, tanúként hallgatták ki csütörtökön a Főügyészségen Andrei Pleşu volt kulturális minisztert.
A szakszervezetek 1990-es szerveződéséről kérdezték a főügyészségen, a bányászjárás ügyében folytatott kihallgatáson - mondta el kedden, a főügyészségről távozóban a nép ügyvédje, Victor Ciorbea.