Ahhoz, hogy az ünnepeket önmagunkkal szemben minél hitelesebben töltsük, nem árt elfogadnunk, hogy azok nemcsak a magasztos és felemelő érzésekről szólnak. Nem válhatunk gombnyomásra vidámmá, derűssé, felhőtlenné és gondtalanná, csupán attól, hogy a naptár szerint eljött a karácsony.
Kicsi, 3-6 éves gyerekeink számára igenis teremtsük meg a mesevilágot, szórjunk titokban egy kis lisztet az előszoba padlójára, hagyjuk résnyire nyitva a kályhaajtót, maradjon egy angyalszárnyból kihullott tollpihe a karácsonyfa közelében, jöjjön a varázslat, merjünk játszani, gyermeki szemmel kíváncsinak lenni.
Bár a kiégés-szindrómát elsősorban a felnőttekkel és a munkahelyi stresszel azonosítjuk, gyerekeknél is megmutatkozhat.
Gujdár Gabriella klinikai pszichológus, Hétköznapi pszichológiánk sorozatunk szerzőjét kérdeztük.
Tömbházban a szomszédok hirtelen elutasítóvá válnak, faluhelyen teljes történetek terjengnek a karanténban lévőkről. Gujdár Gabriella klinikai pszichológust, induló Hétköznapi pszichológiánk sorozatunk szerzőjét kérdeztük a vírusbántalmazásról, amely észrevétlenül szivárgott köreinkbe.
Mire jó egy Dixit-kártya a társasjátékozáson kívül? Miért fontos az önismeret?
Az aggódás, az idegeskedés már életünk szerves részévé vált, olyannyira, hogy tudatában sem vagyunk annak, milyen nagy befolyással van az életünkre, döntéseinkre és testünkre. A stressz hatását számos tudós kutatja, ám kevés az olyan szakember, aki a testi problémák forrásának feltárásához mélyebbre ásna páciense lelkében.
Szatmárnémeti gyermekpszichológussal beszélgettünk arról, hogy mit tehetnek a szülők azért, a végletek elkerülhetők legyenek.
Társadalmi életünk egyre inkább bulvárosodik, de ez korántsem jelenti azt, hogy leszámoltunk a tabukkal, amelyek elsőként a nőkét érintik. Petronela Rotar brassói íróval, bloggerrel, leendő pszichológussal és pszichoterapeutával főként ezekről beszélgettünk.
A vágyakat és elvárásokat gyakran szinonimaként használják, miközben ez a két fogalom különbözik egymástól.
A sikerlistákat vezető Örökölt sors című könyv szerzője, Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus első alkalommal járt Erdélyben előadóként.
Kádár Annamária Önbecsülés és megküzdőképesség megalapozása gyerekkorban címmel tartott előadást.
Kónya Zoltán pszichoterapeuta Házasság, frissítve című könyvét kedd este mutatták be Kolozsváron.
Dósa Gerő kolozsvári állatorvos, kutyapszichológus viselkedészavaros házi kedvenceket kezel, aki munkája során azt tapasztalja, hogy a probléma gyakran nem az állatból, hanem a gazdából ered.
A párkeresésről általában azt gondoljuk, hogy nagyon nehéz feladat, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy a kiszemeltünk belénk fog szeretni, ahogy arra is számítanunk kell, hogy hiába a sikeres csábítás, az illető nem az a nő vagy férfi, akivel szeretnénk hosszabb távon együtt tölteni az életünket. M. Gary Neuman árulta el, hogy mennyire egyszerű tudományos trükkök állnak a szerelem hátterében.
A szabad akarat kérdését feszegeti egy a Yale Egyetemen végzett kísérlet, amely értelmében meghozott döntéseinket utólag konstruálja meg az agyunk.
Akár egy pszichológus, úgy tudunk majd következtetni a másik ember személyiségére, ha ezt a kérdést okosan alkalmazzuk.
A legtöbb erre irányuló kutatás szerint a hosszú távú párkapcsolatban élők általánosan kiegyensúlyozottabbak, elégedettebbek és egészségesebbek, mint az egyedülállók, ugyanakkor a 18 és 30 év közöttiek esetében a párkapcsolatban élőknél boldogabbak és kevésbé szorongók az egyedül élő egyedülálló személyek .
Mindenki ismer néhány olyan embert, akik életük legintimebb részleteit is megosztják a Facebookon. Minden érzésüket és testi funkciójukat leírják, és a többiek sokszor nem értik, mi az oka ennek a kitárulkozásnak. Nos, a tudósok szerint létezik az agynak egy területe, amely ezekért a túlosztásokért felelős.
A Páratlan sorozat második lépcsőfokára léphettünk kedden este a kolozsvári Koffer könyv- és kávéboltban, ahol ezúttal dr. Kádár Annamária mesepszichológus gondolataiból hámozhatta ki a hallgatóság a válaszokat a központi kérdésre: Miért vagyok egyedül?