Háttér

  • Vita a román sajtóban: a magyarok "megkaparintották" Károly herceget

    Vita bontakozott ki a román sajtóban a brit trónörökös Romániához való viszonyulásáról, miután az adevarul.ro egyik publicistája „Miért gondolja azt Károly herceg, hogy Romániában csak magyarok élnek?” címmel közölt írást.

  • Czika Tihamér: hosszú távon az új transzilvanizmus a kiút

    Cikkeiben identitáskeresésről, politikáról, új transzilvanizmusról írt Czika Tihamér, most könyve jelent meg.

  • Megyénkénti RMDSZ-eredmények, meglepetésekkel

    Ha azt nézzük meg, hogy száz magyarból hány szavazott az RMDSZ-re az európai parlamenti választásokon, messze Szilágy megye teljesített a legjobban – közölte az Erdélyi Riportnak adott interjúban Székely István. A politológus az RMDSZ választási eredményeit elemezte.

  • Hatszor mondott le eddig Crin Antonescu

    A román politikusok körében a lemondás igen ritka lépés, a lemondással fenyegetőző politikusok a szavaknál általában nem mennek tovább. A kevés kivétel közé tartozik Crin Antonescu, aki az utóbbi időben hat alkalommal mondott le különféle tisztségeiből – és öt esetben állta is a szavát.

  • Megkezdődött a nagy csata az EB-elnökségért

    A vasárnapi EP- választásokkal csak az első szakasz zárul le az uniós intézmények átfogó megújításának hónapokig tartó folyamatában, amelynek végén új Bizottságot választanak az EU ügyeinek intézésére. A választási logika szerint a tagállamoknak a Jean-Claude Junckert kellene bizottsági elnöknek jelölniük.

  • Mircea Diaconu, az EP-választások magányos hőse

    Politikusok, közvélemény-kutató intézetek egyaránt kevés esélyt adtak annak, hogy független jelöltként Mircea Diaconunak sikerül bejutnia az Európai Parlamentbe. Ám sikerült, méghozzá olyan eredménnyel – 6,81 százalékkal –, amellyel Traian Băsescu pártját és az RMDSZ-t is legyőzte, holott elegendő lett volna számára a voksok 3 százaléka is.

     

  • Elemzők: valószínűtlen, hogy Juncker lesz az EU-főbiztos

    A jelentős ellenállás miatt valószínűtlen, hogy a néppárti Jean-Claude Juncker elnyerheti az Európai Bizottság elnöki tisztségét - vélekedtek keddi helyzetértékelésükben londoni stratégiai elemzők.

  • Amit az EP-választásokról tudni érdemes

    Romániában vasárnap 18 226 995 szavazási joggal rendelkező állampolgárt várnak az urnák elé az európai parlamenti választásokon, az országnak járó 32 mandátumért 15 párt és nyolc független jelölt pályázik. Az RMDSZ számára három mandátum megszerzése a tét.

  • Nagyon haragos lett idén tavasszal a Duna

    A rendkívül csapadékos tavasz nyomán tetőzik a Duna: Romániában Gruia, Calafat, Bechet, Corabia, Turnu Mâgurele, Zimnicea és Giurgiu magasságában 4-84 centiméterrel haladta meg az árszintet. A folyam idei áradása legalább két hétig tart, a legmagasabb vízszintet vasárnapra várják.

  • A pandúrok gyakran lesznek rablók Romániában

    Romániában a rendőrök nem mindig a rend őrei. Mi több, nem egyszer maguk is „rendetlenkednek”: csúszópénzeket fogadnak el, „üzleti” kapcsolatot tartanak fent alvilági fickókkal, szexbotrányokba keverednek. Viselt ügyeikről az ország minden megyéjéből érkeznek hírek.

  • Megrengeti a Jobbikot "KGBéla" kémbotránya?

    A gyanú szerint európai intézmények ellen kémkedett az oroszoknak a jobbikos Kovács Béla, aki a párt EP-jelöltlistáján a harmadik, azaz befutó helyen áll. A rendszerváltás óta nem született még ilyen súlyos vád hivatalban lévő politikus ellen.

  • Politikai erőviszonyok az EP-választások előtt

    Megalakulását követően a Népi Mozgalom Pártja (PMP) támogatottsága első ízben előzte meg a Demokrata Liberális Pártét (PMP). Igaz, a Greenberg Quinlan Rosner Research amerikai politikai tanácsadó cég felmérése éppen a Népi Mozgalom Pártjának felkérésére készült.

  • Titkos jelentés: Putyin akkor, és ott indít háborút, amikor akar

    A NATO a jelenlegi állapotában nem tudná megvédeni a balti államokat egy esetleges orosz támadással szemben - írta a Der Spiegel a szövetség egy titkos jelentéstervezetére hivatkozva.

  • Európa a szakállába nevet az Eurovízió után

    Az Eurovízió legutóbbi döntője sem hazudtolta meg önmagát: az osztályzatokban ismét nagy szerepet kapott a politika, maguk a dalok ismét mintha háttérbe szorultak volna. Az országok megint csak az egymás iránti szimpátia jegyében osztályoztak.

  • Üldözi a Benficát Guttmann Béla edző átka?

    A Benfica már nem is igen tudja, kivel harcoljon az európai kupadöntőkön: ellenfeleivel, vagy Guttmann Béla átkával. A portugál csapat utoljára 1962-ben nyert kupadöntőt, éppen legendás edzője vezetésével. Sikerei elllenére Guttmant kirúgátk a klubtól, ezért megátkozta őket.

     

  • Sok mindenről árulkodnak a netes kommentjeink

    Az internet robbanásszerű terjedése kísérő jelenségeként a blogolás, kommentelés egyre inkább beépül a mindennapi médiahasználatba, a különféle bejegyzések hangvétele pedig sok esetben képet ad a lappangó társadalmi feszültségekről is - állítja a témát kutató Kelen András szociológus, közgazdász.

  • Az egyik legjobb befektetés: a pártszponzorálás

    Választási évben a politikai pártok ugyan állami pénzbeli támogatást kapnak kampányukhoz – de ekkor is igénybe veszik a különféle cégek anyagi szolgáltatásait. Bukaresti lapok néhány szemléletes példát hoznak fel a „pártbefektetések” hatalmas haszonkulcsára.

  • Románia lakossága lassan elöregszik

    Románia lakossága 2050-ben várhatóan nem éri majd el a 16 milliót sem. 1989 után a lakosság létszáma jelentősen megcsappant. Míg 25 évvel ezelőtt évente csaknem 315 ezer gyermek született, húsz évvel később számuk közel a felére esett vissza

  • Volt tanácsadója szerint Putyin kudarcot vallott Kelet-Ukrajnában

    Moszkvának nem volt esélye az orosz többségű területek leválasztására, állítja az orosz elnök volt tanácsadója. Szerinte a szeparatisták száma még a Luhanszki és Donyecki megyében is kétszer-háromszor kisebb volt, mint az elszakadás ellenzőié.

  • Két éve kormányozza az országot Victor Ponta

    Két évvel ezelőtt lépett hivatalba a Victor Ponta-kormány, miután az ellenzék sikerre vitte a Mihai Răzvan Ungureanu kabinetje ellen benyújtott bizalmatlansági indítványát. A miniszterelnök ért el ugyan gazdasági eredményeket, de eddigi mandátumában sok a kudarc is.