Háttér

  • Hol érdemesebb olimpiai bajnoknak lenni?

    Az olimpiák – lett légyen szó akár az ó-, akár az újkoriakról – tulajdonképpen sohasem szóltak csak és kizárólag a dicsőségről. Az elsőséget, a győztest mindig nagy becsben tartották, az erkölcsi siker már a kezdetektől anyagi, tárgyi elismeréssel, olykor busás jutalmazással járt együtt.
  • Tizenegy éve támadta meg az al-Kaida Amerikát

    Tizenegy éve, 2001. szeptember 11-én, egy keddi napon az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet támadást intézett az Egyesült Államok ellen. A közel háromezer emberéletet követelő merényletek után az Egyesült Államok háborút hirdetett a terrorizmus ellen.
  • Botrányok tépázzák a Kínai Kommunista Párt tekintélyét

    Az elmúlt hónapok hangos botrányai tépázzák a vezetőváltásra készülődő kommunista párt képét Kínában – az információk nyilvánosságának térnyerése a kínai civil társadalom erősödését is jól példázza.
  • Megemlékeztek az 1972-es Müncheni Mészárlás áldozatairól

    Megemlékezéseket tartottak szerdán Münchenben az 1972-es nyári olimpián izraeli sportolók ellen elkövetett túszejtő merénylet áldozatairól. A központi rendezvényen Horst Seehofer bajor miniszterelnök hangsúlyozta: a negyven éve történt támadás elkövetői az egész demokratikus világra rontottak rá.
  • A gyűlölet zenéjéből táplálkozik a fehér felsőbbrendűséget hirdető szubkultúra

    Az utóbbi években, különösen Barack Obama elnökké választása óta nőtt az Egyesült Államokban a szélsőjobboldali félkatonai szervezetek, milíciák és a fehérek felsőbbrendűségét hirdető szervezetek száma - mutatta ki a Southern Poverty Law Center nevű civil szervezet egyik felmérése. A The New York Times című lap által megkérdezett szakértők és illetékesek szerint azonban az ilyen ideológiákat követő amerikai mozgalmak manapság szétforgácsoltabbak, mint valaha.
  • Azeri-örmény feszültség – magyar „közvetítéssel"

    A magyar diplomácia történetében negyvenöt év után először fordul elő, hogy valamely ország megszakítja kapcsolatait Budapesttel. Örményország hétvégén így járt el, amiért Magyarország pénteken kiadta Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa meggyilkolása miatt életfogytiglanra ítélt Ramil Sahib Safarovot.
  • Traian Băsescu visszatérései

    Több mint félszáz nap után Traian Băsescu visszatérhetett az államfői palotába, elvileg a mandátumából még hátralevő két évre – amúgy lehet, hogy csak novemberig, amikorra a Szociál-Liberális Szövetség tagpártja, a Konzervatív Párt elődjének, a Román Humanista Pártnak az alapító elnöke, Dan Voiculescu médiacézár máris betervezte újabb felfüggesztését.
  • Ötven két nap után Traian Băsescu visszatér

    Ötvenkét nap után Traian Băsescu államfő visszatérhetett a Cotroceni elnöki palotába. A Szociál-Liberális Szövetséggel vívott háborút ugyan megnyerte – mégsem érezheti magát győztesnek.
  • Ki mint veti – költségét

    A Ponta-kormány választásokra készül. Ha nem tudnánk, hogy télen – Mircea Duşa belügyminiszter legutóbbi bejelentése szerint december 2-án – parlamenti választásokra kerülne sor, a készülődés ténye akkor is nyilvánvalóvá válik a költségvetés mostani kiigazításának sarokszámaiból.
  • Neil Armstrong: sétarepüléstől holdutazásig

    Meghalt szombaton Neil Armstrong amerikai űrhajós, aki elsőként lépett idegen égitest, a Hold felszínére 1969-ben.
  • Egy magyar legenda: Zwack Péter, az unicum!

    Zwack Péter halálával nemcsak egy kalandos élet zárult le, hanem egy magyar legenda, egy igazi magyar „unikum" ötödik generációja lépett át a történelembe. Az őszinte tisztelet számtalan jele nyilvánult meg az üzleti élet, a sport területe, a politika és a diplomácia képviselői felől, itthonról és külföldről egyaránt.
  • Taláros indoklás: miért térhet vissza Traian Băsescu?

    A kormány által közölt adatok legnagyobb részének semmi köze nem volt az alkotmánybíróság által megfogalmazott kéréshez – állítja a taláros testület megindokolva döntését, amellyel kvórumhiány miatt érvénytelennek nyilvánította a Traian Băsescu államfői tisztségéből történő menesztéséről dönteni hivatott népszavazást.
  • Valutalapi megállapodások: jó hírek, rossz hírek

    Florin Georgescu pénzügyminiszter szerint Románia sikerrel zárta tárgyalásait a Nemzetközi Valutaalappal illetve az Európai Bizottsággal és a Világbankkal. Ennek során a három nemzetközi intézménnyel megkötött hitelszerződés kapcsán megfogalmazott szándéklevélben, hitelmegállapodásokban foglalt vállalások teljesítésének állapotát mérték fel.
  • Apák és fiúk/leányok: posztszovjet nepotizmus

    A Szovjetunió széthullása után az egyes köztársaságokban hatalomra jutott vezetőknek ma már a gyermekei is komoly vagyonnal és befolyással rendelkeznek – aligha függetlenül felmenőik hathatós támogatásától – állítják a posztszovjet térségbeli helyzetet jól ismeró politikai elemzők.
  • Oroszország Hangja – Traian Băsescu hangnemében

    Az Oroszország Hangja nevű moszkvai rádióadó az utóbbi időben megkülönböztetett figyelemmel követte nyomon a romániai politikai fejleményeket, többször élesen bírálta Traian Băsescu.
  • Székely Mikó Kollégium: történelem és per

    A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium tulajdonjogi perében hozott igazságtalan bírói ítélet rendkívül súlyos precedenst teremt: utat nyit a magyarellenes vagy kevésbé magyarbarát polgármestereknek arra, hogy ugyanilyen módon visszaállamosítsanak bármilyen más egyházi ingatlant is.
  • Román belpolitika: a képtelenség képei

    Két héttel a Traian Băsescu államfő sorsáról határozó népszavazás után még mindig nem tudni, mi lesz a sorsa a felfüggesztett, illetve a helyét ideiglenesen átvevő államfőnek, Crin Antonescunak, mivel az alkotmánybíróság még mindig nem döntötte el: érvényesnek tekinthető-e avagy sem a referendum. A habozó, ingadozó, egymással is vitatkozó talárosoktól eltérően azonban a politikusok – kormánypártiak, ellenzékiek – korántsem tétlenkedtek.
  • Megérkezett a Marsra a kis Kíváncsi

    A NASA-nak minden idők legbonyolultabb űrbéli manőverével sikerült a Marsra tennie a kisbusznyi méretű Curiosity szondát. A Mars-járó a következő két évben a marsi életet és a bolygó összetételét tanulmányozza majd, és egy esetleges emberes Mars-utazáshoz is szerez információkat. A küldetés népszerűsége a sikeres kezdet után tovább nő majd, az amerikai űrhivatal Kirk kapitánnyal erősítve akarja ezt kihasználni.
  • Katasztrofális szárazság sújtja Romániát

    Katasztrofális szárazság sújtja Romániát, a Mezőgazdasági és Falufejlesztési Minisztérium illetékeseinek pedig még arról sincsen fogalmuk, hogy országos szinten mekkora területen károsodott, illetve ment tönkre a termés, mennyire becsülhető az okozott kár.