Háttér

  • Clinton után Obama is ismételni tudott

    Eleinte szorosnak tűnő versenyben végül mégiscsak viszonylag sima győzelmet aratott Barack Obama hivatalban lévő elnök az amerikai elnökválasztáson, így újabb négy évig övé a Fehér Ház.
  • Politikusok pereputtyai a választási listákon

    Ahelyett, hogy végre színre lépne a civil társadalom, a közvélemény, de még a politikai pártok által is oly nagymértékben remélt új politikai osztály, nos, immár helyet kapnak a pártlisták bejutó helyein nem csak a régi politikusok, hanem gyermekeik, feleségeik, rokonaik – és persze szponzoraik is.
  • Amerika választ: Romney vagy Obama?

    Az Amerikai Egyesült Államok alkotmánya előírja, hogy négyévenként, november első hétfőjét követő keddi napon az országban elnökválasztást kell tartani. Az idei évben ez a nap november 6-ára esik, vagyis hamarosan indul a „nagy megmérettetés" a demokrata Barack Obama és a republikánus Mitt Romney között.
  • A kalauzok után bankárokra csaptak le az ügyészek

    A „nevetséges kárt" okozó vasutas keresztapák után immár következtek a bankárok és a gazdasági minisztérium alkalmazottai. A terrorizmust és szervezett bűnözés elleni ügyészség (DIICOT) több mint száz személy ellen kezdeményezett kivizsgálást, akik nagyjából 22 millió euróval ejtették át a bankokat.
  • Hogyan menti meg Orbán Viktor a kistelepüléseket?

    A falvak adósságát teljesen, az 5000 fő feletti településekét sávosan vállalja át az állam, amely így 1900 önkormányzattól mintegy 612 milliárd forintnyi adósságot vállal át - jelentette be Orbán Viktor az Önkormányzatok az adósság csapdájában című konferencián. Azt, hogy miből fogja ezt finanszírozni, még nem tudni.
  • Geopol elemzés: Victor Ponta önmagának ártott

    Victor Ponta kormányfő legnagyobb ellensége – Victor Ponta volt. Ez Cozmin Gusa Geopol nevű, Előrejelző, Stratégiai és Elemző Intézetének végkövetkeztetése, amely szerint a miniszterelnöknek, egyebek között kormánya minisztereinek – enyhén szólva is – nem szerencsés kinevezésével, a Traian Basescu sorsáról döntő népszavazás kudarcával, Brüsszellel való szembenállásával, az Oltcim privatizációjának meghiúsulásával senki más annyi rossz szolgálatot nem tett, mint saját maga.
  • Bajnai: ellenzéki együttműködés – néhány tanulsággal

    A résztvevőknek kockázatos, és nem jelent tartós megoldást: az európai példák alapján ez a jellemző az olyan széles körű ellenzéki együttműködésekre, amilyet Bajnai Gordon hirdetett meg október 23-án, a Milla tüntetésén. Az ilyen formációk általában idő előtt felbomlanak, és a tagok egy része eltűnik a süllyesztőben. A volt kormányfő széles körű választási együttműködést vizionált a szükséges „rezsimváltás" érdekében. Ha az Együtt 2014 valóban potens politikai mozgalommá válna, az nem lenne példa nélküli Európában. A résztvevőknek azonban nem árt néhány tanulságot figyelembe venniük.
  • Pártvándorok székháza a román parlament

    A jelenleg a román parlamentben tevékenykedő honatyák egyötöde a 2008-as választások óta legalább egyszer pártot váltott. Döntésüket korántsem ideológiai megfontolásokból hozták meg, egyszerűen személyes érdekből ültek át más frakcióba. Van honatya, aki a négy év alatt több alkalommal is élt a „helycserével".
  • Románia: „minden korruptak” országa

    Szinte nincs is már olyan európai uniós szerv, nemzetközi testület, amely ne húzná rá Romániára a korrupció vádját. Amely ráadásul igaz is, hiszen az ország minden szintjét átszövi a maffia, a korrupció súlyát pedig elsősorban a kisember érzi meg. (A vállalkozók, honatyák, miniszterek már kevésbé, ők egyrészt pénzhez jutnak belőle, másrészt a törvénytelen vállalkozásaik sikere érdekében kifizetett jattok busásan megtérülnek számukra).
  • „Sajtóprésben” a magyar-magyar ügyek

    Változatos témakört járt körül az Erdélyi Magyar Televízió Szabó Emese műsorvezető vezette Sajtóprés című adásában Makkai János publicista, Szász Attila főszerkesztő és Lokodi Imre újságíró. Amellett, hogy mit is jelent a mai ember számára az 1848-1849-es magyar forradalom, 1849. október 6-a, szó esett a Magyar Állandó Értekezlet budapesti üléséről, de azzal is foglalkoztak, hogy Orbán Viktor, magyar miniszterelnök bejelentése szerint létrehozzák a Nemzetstratégiai Intézetet – amelynek élére a Magyar Polgári Párt elnökét, Szász Jenőt nevezik ki.
  • Húsz százalékos élelmiszer-drágulás várható

    Gazdasági szakértők szerint a közeljövőben ismét drágulnak az élelmiszerek, az áremelkedés mértéke akár a 20 százalékot is elérheti egyes termékek – így például a tejtermékek – esetében. A termesztők és gyártók a takarmány drágulásával érvelnek, a kereskedők pedig az áraikat szüntelenül emelő termelőkre hivatkoznak.
  • IMAS-felmérés: a romániai választó robotképe

    Az IMAS közvélemény-kutató intézet elkészítette a decemberi, parlamenti választásokon a különféle pártokra szavazó választók robotképét. A felmérés érdekes, mivel a jelenlegi kormánypárt, a Szociál-Liberális Szövetség két, egymástól ideológiailag távol álló pártból tevődik össze, a legfőbb ellenzéki tömörülés, a Szövetség a Jobboldali Romániáért pedig a korábbi kormányzó tömörülésből, a Demokrata Liberális Pártból illetve néhány zsebpártból áll.
  • Sorra mennek csődbe a romániai nagyvállalatok

    A 2012. év olyan nagy, román vállalatok fizetésképtelenségét vagy csődjét jelentette, amelyekről senki sem hitte volna, hogy ilyen helyzetbe jutnak. Legtöbbjük éves üzleti forgalma 100 millió lejen felüli volt, ám helyzetül megromlását így sem tudták elkerülni.
  • Feszültség – régi szövetségesek között

    Szíriai területről kilőtt aknagránátok csapódtak be szerdán egy határ menti török faluban, a támadásban öt ember, egy anya és négy gyereke életét vesztette, tízen megsebesültek. Válaszul Törökország szíriai célpontokat bombázott és rendkívüli NATO-tanácskozás összehívását kezdeményezte. A török válaszcsapásban szíriai katonák vesztették életüket – az ankarai parlament pedig felhatalmazta a kormányt a hadsereg bevetésére.
  • Sajtóprés: RMDSZ-esélyek a parlamenti mandátumokra

    Veszélyben van-e a magyar parlamenti képviselet? – erről beszélgetett szerda este az Erdélyi Magyar Televízió Szabó Emese vezette Sajtóprés című adásában Cseke Péter, a maszol.ro internetes oldal főszerkesztője, Gáspárik Attila és Makkai János közíró.
  • Új birodalom alakul, az Európai Unió?

    Közös hadsereg, közös határőrség, erős uniós külügyminiszter, határozottabb világpolitikai jelenlét. Ilyen Európát szeretne tizenegy tagállam, akiknek külügyminiszterei Varsóban tettek hitet a minap a szorosabb külpolitika feltételeinek megteremtése mellett. Magyarország nem volt a „tizenegyek" között.
  • Problémás miniszterek a Ponta-kabinetben

    Victor Ponta kormányfőnek továbbra sincs szerencséje a miniszterekkel. Kabinetje húsz tagja közül tizennégy támadható valamilyen okból. Egyesek ingatlanokkal zsonglőröznek, mások uniós pénzeket tulajdonítottak el, akad, aki életrajzát hamisította meg, vagy bűnvádi eljárást kezdeményezett ellene az ügyészség.
  • Malia és Sasha – Obama „ügynökei”

    Malia Obama a washingtoni Sidwell Friends School nevű patinás magánintézmény padjában ülve várta az első hétvége beköszöntét a szeptemberi iskolakezdést követően. Diáktársaival ellentétben a tizennégy esztendős lány korántsem az új munkafüzetek és tankönyvek átlapozásával töltötte az előző estét.
  • Leonard Orban EU-miniszter siralmas öröksége

    Románia Európa-ügyi Minisztériumának tárcavezetője január elsejétől kezdve az Európai Számvevőszék egyik tagja lesz – bár ezt egyelőre ellenezte az EP számvevő bizottsága. Leonard Orban azonban siralmas örökséget hagy maga után: alig tíz százalékát sikerült lehívni a célul kitűzött uniós pénzeknek.
  • Állami vállalatok: a beszámított veszteség

    Az állam hatalmas gyáregységei, az „ipari kolosszusoknak" mondott vállalatok felemésztik az ország nyersanyagjainak valamint áramtermelésének, közszállításának jelentős részét – és jóformán semmit sem termelnek, illetve amit legyártanak, az szinte teljességgel veszteséges.