Családorvos: fejetlenség és buktatók jellemzik az egészségügyi rendszert
Betegnek és családorvosnak is rengeteg problémát okoz a gyakran működésképtelen informatikai rendszer, a gyerekek legfontosabb oltásai hónapokat késnek, emellett az orvosok egy része már a hivatásáról is megfeledkezett– így látja a hazai egészségügyi rendszert egy kolozsvári családorvos. A romániai egészségügy állapotát feltérképező sorozatunkban Fehér Kardos Gabriella kolozsvári családorvos mesélt arról, egészségügy rendszer visszáságai miként akadályozza a családorvosok munkáját.
Az egészségügyi kártya rendszere használhatatlan
„Két napja nem tudok ingyenes vagy ártámogatott recepteket felírni a betegeimnek, mert ismét nem működik az egészségügyi kártyák informatikai rendszere” – panaszolja a Maszolnak Fehér Kardos Gabriella. Mint a kolozsvári családorvos mondja, ilyen esetekben a beteg kénytelen saját pénzén megvásárolni azokat a gyógyszereket, amelyeket egyébként kedvezményes áron vásárolhat meg, vagy akár ingyenesen juthat hozzá.
A Romániának áfa nélkül 87 millió lejbe került egészségügyi azonosító rendszer menetrendszerűen, szinte hetente leáll – volt rá példa, hogy napokon keresztül működésképtelen volt. Mivel a családorvosnak minden kivizsgálást ebbe a rendszerbe kell felvezetni, illetve a recepteket, beutalókat is ezen keresztül kell kiállítani, a betegek sok esetben a szükséges dokumentumok nélkül maradnak. „Ez felháborító, hiszen a betegnek és családorvosnak is nagyon kényelmetlen és kellemetlen ez a helyzet” – magyarázta a családorvos.
A szakember hozzáteszi: sok orvostársával együtt a rendelőbe érkezett beteget természetesen megvizsgálják, azonban a betegszabadság kiírását vagy a további kivizsgálások előírását kártya nélkül nem lehet megoldani. A fejetlenséget jól jellemzi, hogy ilyenkor a biztosítóház sem válaszol a telefonhívásokra, de a rendszert kezelő informatikusok is elérhetetlenek. „Én elhiszem, hogy ezt a rendszert jól megfontolt érvek miatt vezették be, viszont amíg nem működőképes csak akadályt jelent” – hangsúlyozta.
Nem lehet rendesen kivizsgálni a betegeket
„Sokszor úgy érzem, hogy az a sok év, ami alatt azért tanultam, hogy orvos legyek, talán lehet hiábavalóan telt el, mert a tanultakat nem tudom gyakorlatba ültetni” – panaszolja. Mint mondta: naponta szembesül olyan helyzettel, hogy a betegeit nem tudja rendesen kivizsgálni, ugyanis amikor további szakorvosi vizsgálatra küldené vagy pedig egy laboratóriumba, rendszeresen felmerül ugyanaz a probléma: a laborvizsgálatot nem lehet elvégezni, mert elfogyott az ehhez szükséges pénzalap, a szakorvosnál pedig csak két-három hónap múlva kap előjegyzést. „Rendkívül nehéz ilyen akadályok között dolgozni, hol marad a mi hivatásunk” – tette fel a kérdést
Hónapokon keresztül nincs oltóanyag
Az családorvosok több hónapja nem kaptak meg olyan oltásokat, amelyekre az egy éves kor alatti gyerekeknek van szüksége. „A szülők jó része amúgy is oltásellenes, nem ismerik fel az oltás szükségességét illetve azt sem, hogy milyen következményekkel jár, ha nem oltjuk be a gyereket. Amikor nincs oltóanyagom, miként győzzem meg a szülőt, hogy mindenkép oltassa be a gyerekét?” – tette fel a kérdést a családorvos. Jelenleg is két oltást nem kaptak meg, egyiket egy éves kor alatt, másikat pedig hat éves korban kapják, egyebek között gyerekbénulás, diftéria ellen nyújt biztonságot.
„Az oltások beszerzésének körülményeire egy családorvos nem lát rá, azonban valakik a gyerekek egészségével játszadoznak az oltóanyag biztosításának elhanyagolásával, hiszen oltás nélkül megvan az esély arra, hogy már rég eltűnt betegségek is megjelenhessenek” – magyarázta.
„Sokszor szégyellem magam az orvosaink miatt”
A családorvos elmondása szerint sok esetben egyetért az orvosokról lefestett negatív képpel. „Az az igazság, hogy sokszor szégyellem magam az orvosok miatt. Rosszul érzem magam, amikor számomra teljesen érthetetlen dolgokat hallok olyan kollegáimról, akik megfeledkeztek a Hippokratészi esküjükről. És sokan elfelejtik: nemtörődömség, érdektelenség tapasztalható a páciensekkel szemben. Ugyanide sorolnám a hálapénz jelenségét is, hiszen sem az orvosi beavatkozás előtt, sem pedig utána nem lenne szabad elfogadni” – magyarázta.
Fehér Kardos Gabriella azonban azt is hangsúlyozta, hogy a sok panasz ellenére van az egészségügynek jó oldala is. „Vannak nagyon jól felszerelt kórházak, itthon is rengeteg a jó orvos, aki emberségesen bánik a betegeivel. Vannak tehát pozitív példák is, ezek azonban javarészt elvesznek a gyom között” – magyarázta a kolozsvári szakember.
- Betegellátás Maros megyében: kevés a szakember, zsúfoltak a kórházak
Társadalom - Kismama-migráció: hol szüljön a szatmári nő?
Társadalom - Kolozsvári kórházak: középkori állapotok egyikben, korszerű körülmények másikban
Társadalom - Betegellátás Debrecenben: „ha tízszer drágább lenne, csak ezt ajánlanám” | Olvasói levél
Társadalom - Egészségturizmus: főleg Debrecenbe mennek a nagyváradi betegek
Társadalom - Csíkszereda: orvosi lakásokkal és beruházásokkal a színvonalas egészségügyért
Társadalom - Amikor a hazai orvosból külföldi páciens lesz | Olvasói levél
Társadalom - Sepsiszentgyörgy: tavaszra ér véget az évtizedes kórházfeljavítás
Társadalom - Egészségturizmus: ezért megy Magyarországra a romániai beteg
Társadalom
- 35679 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35682 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35682 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35683 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35684 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35685 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni