Belföld

  • Kovács: az EMNP indulása a román érdeket szolgálja

    Az EMNP egyedüli célja, hogy gyengítse a magyar közösség parlamenti képviseletét – nyilatkozta Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára Kolozsváron, Toró T. Tibor pártelnök keddif sajtótájékoztatójára reagálva. Szerinte a néppárt vezetői nagyon jól tudják, hogy semmi esélyük a parlamentbe jutni, és minden olyan választási körzetben, ahol a magyarság aránya 50 százalék körül mozog, több magyar jelölt indulása a román jelöltek győzelméhez vezethet.
  • Élő lánc csütörtökön a Székely Mikó Kollégiumért

    Élő lánc kialakítására hívta csütörtökre "felelősen gondolkozó nemzettársait" a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium köré Sánta Imre bikfalvi református lelkész, aki a nyáron két hónapig naponta tiltakozott az iskolaépület visszaállamosítása ellen.
  • Indul-e Tőkés László a parlamenti választásokon?

    Kedden véglegesíti a parlamenti jelöltlistákat az Erdélyi Magyar Néppárt elnöksége, ekkor derül ki, indul-e a decemberi választásokon Tőkés László – közölte a maszol.ro kérdésre az európai parlamenti képviselő sajtóirodájának vezetője.
  • A háromszéki prefektus hallani sem akar autonómiáról

    A háromszéki prefektus nem hajlandó tárgyalni Székelyföld autonómiájáról. Codrin Munteanu hétfőn sajtótájékoztatóján reagált Sepsiszentgyörgy polgármestere, Antal Árpád múlt heti bejelentésére, miszerint: román partnereket keres, akikkel megvitatnák az általa készített autonómia vitairatot.
  • SZKT: minden idők legnehezebb választásai előtt

    Az elmúlt huszonhárom év legnehezebb megmérettetése vár az RMDSZ-re a decemberi parlamenti választásokon – üzente szombaton, a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) zilahi ülésén tartott politikai beszámolójában Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. Az ülésen „utoljára” beszélhettek a felszólalók a versenypártokról.
  • Megalakult a jobbközép választási szövetsége

    Hivatalosan is megalakult a jobbközép pártok választási szövetsége, amelyet Igaz Románia Szövetség (ARD) néven szeptember 12-én már bejegyeztek a központi választási irodánál.
  • Nagyváradi Ítélőtábla: a férj hibájából váltak Tőkésék

    A Nagyváradi Ítélőtábla pénteken helyt adott a felperes, Tőkés Edith fellebbezésének és a férj, vagyis Tőkés László hibájából mondta ki a válást.
  • Szabadlábra helyezték Sorin Apostut

    Szabadlábra helyezték péntek este Sorin Apostut, Kolozsvár volt polgármesterét. A kincses város korrupcióval vádolt volt első emberét tíz hónappal korábban, november 11-én helyezték előzetes letartóztatásba.
  • Reuters: szorult helyzetbe került Victor Ponta

    Négy hónap kormányzás és az államfő sikertelen leváltási kísérlete után szorult helyzetbe került Victor Ponta miniszterelnök: külföldről és belföldről egyaránt bírálatok érik, a szociálliberális parlamenti kormánytöbbség korábban biztosnak tűnő fölényes választási győzelme pedig már nem borítékolható – írta csütörtökön a Reuters.
  • Alkotmánybíróság: a szenátus elnöke maradhat Crin Antonescu

    Elutasította az alkotmánybíróság az ellenzéki Demokrata Liberális Párt (PDL) óvását, amely megtámadta Vasile Blaga volt felsőházi elnök eltávolítását tisztségéből, így helyén maradhat Crin Antonescu jelenlegi szenátusi elnök.
  • AEP: közel 120 ezer többes szavazás a referendumon

    Az államfő leváltásáról rendezett júliusi népszavazáson csaknem 120 ezer többes szavazás történt - közölte az Állandó Választási Hatóság (AEP), amely szerint csaknem 50 ezer nem létező személyi számmal leadott voks is bekerült az urnákba.
  • Batthyáneum: strasbourgi bírság a román államnak

    Az Emberi Jogok Európai Bírósága 25 ezer euró kifizetésére kötelezte a román államot, amiért még mindig nem szolgáltatta vissza a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegyének a Batthyáneum könyvtár és az abban működő csillagvizsgáló épületét.
  • A szenátus hallgatólagosan elfogadta a levéltári törvényt

    Vita nélkül fogadta el a szenátus azt a törvénytervezetet, amely rendelkezik a kommunizmus idején az erdélyi magyar történelmi egyházaktól elkobzott levéltári anyagok visszaszolgáltatásáról.
  • A szenátus elutasította a székelyföldi autonómia-tervezetet

    A szenátus kedden többségi szavazattal elutasította a székelyföldi területi autonómiáról szóló törvénytervezetet, amelyet még 2005-ben terjesztett a törvényhozás elé a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) két politikusa, Sógor Csaba szenátor és Garda Dezsõ parlamenti képviselõ. 
  • Dobriţoiu: Bulgáriával versengünk a portugál F-16-osokért

    Románia Bulgáriával verseng Portugália használt F-16-os harci repülőgépeiért, ezért beszerzésükről sürgős döntést kell hoznia - közölte Corneliu Dobriţoiu védelmi miniszter a B1 hírtelevíziónak adott interjújában.
  • Markó: kisebbségi törvény csak kulturális autonómiával kell

    Meglehetősen cinikus és veszedelmes álláspontnak tartom, hogy miközben az RMDSZ kormányzati szereplőként elment a falig a MOGYE ügyében, és ebbe bele is bukott a kormány,  most valaki a pálya széléről olyasmiket mondjon, hogy nem ennyi, hanem annyi fizetéses helyet kellett volna kérni – jelentette ki Markó Béla szenátor pénteken az Erdélyi Magyar Televízió „Többszemközt” című műsorában.
  • Az RMDSZ az EPP-kongresszus megszervezésére készül

    Az RMDSZ az egyik házigazdája az Európai Néppárt (EPP) soron következő kongresszusának, amelyet október 17-18-án rendeznek meg Bukarestben – jelentette ki Kelemen Hunor szövetségi elnök kedden Bukarestben, a Külügyi Tanács ülésén.
  • Politikai alku: kisebbségi törvény „két részletben”?

    Különalkut kötöttek a nemzeti kisebbségek képviselői a Szociál-Liberális Szövetséggel a kisebbségi törvényről. Eszerint a kormánytöbbség hajlandó támogatni az eredeti tervezet két fejezetét, ha ezt külön törvénybe foglalnák. A kisebbségek győzködik az RMDSZ-t, fogadják el az alkut. Egyelőre sikertelenül.