Szilágyi Aladár posztumusz megjelent „Kit az sok csata jár” Fejezetek a magyar hadtörténetből című könyvét a HolnapFeszttel összevont, online zajló 12. Nagyváradi könyvmaraton keretében mutatták be pénteken este.
Online mutatták be csütörtökön Neumann Ottó Karrierkeringő című regényét.
A Bihar megyei magyar előkészítő osztályos gyermekeket megajándékozzák vele.
Lehetőséget akartak adni a románoknak is, hogy anyanyelvükön ismerjék meg a magyar történészek álláspontját a székelység történetéről.
A kötet Kézdioroszfalu történelmi áttekintését tartalmazza, nem hagyományos monográfia, szemelvények lelhetőek fel benne, a falufontosabb eseményei, több mint száz illusztráció, valamint sok-sok térkép, a legkorábbi 1699-ből.
Miért volt merész gesztus az, ahogy Erkel Ferenc a Himnuszt megzenésítette? Mi kapcsolja össze a Kárpátia együttes dalát az izraeli himnusszal? És miért népszerű ma is a haszid zsidók körében egy magyar népdal?
A kérdés megválaszolásához az elmúlt száz évben lezajlott társadalmi és nyelvi folyamatok elemzésével ad támpontokat a frissen megjelent A magyar nyelv Romániában (Erdélyben) című kötet.
Bemutatták Kemenes Henriette nagyváradi költő verseskötetét.
A kötetet az Ábel Kiadó honlapján lehet megrendelni.
Ekkor jutott ki utoljára világbajnokságra Magyarország.
Gergely Edó: „Azok a felnőttek, akik a pörgés maximumán vannak, és nem jutottak még el az ezt követő kétségbeeséshez, ami lelassulásukhoz, saját hangjuk meghallásához vezet, nem fogják olvasni a Szájjalmeséket."
A kortárs magyar írókkal készített interjúkat tartalmazó kötetet kedden mutatták be a nagyváradi Posticumban.
„Cseke Péter előtt felvillant, hogy mennyi rejtett értéket tartalmaz az a két évtized, amely a levelekből bontakozik ki, az Erdélyi fiataloknak pedig sokat jelentett, hogy egy szenvedélyes igazságkereső, a valóságot felmutatni vágyó kutató kezébe került.”
Új sorozatot indított útjára 2019-ben a csíkszeredai Bookart könyvkiadó és az Új Kriterion Galéria.
Szenik Ilona kolozsvári néprajzkutató 35 éves gyűjtőmunkájának eredményét egyelőre csak korlátozott példányszámú, DVD-vel ellátott könyv formájában, szakmai körökben terjesztik, de tervezik az internetes közzétételét is.
Igényes kivetelezésű illusztrációalbum és kereshető online adatbázis született az 1853 és 1945 közötti időszak magyar nyelvű sajtó- és néprajzi kiadványainak, képes naptárainak a mai Románia területéhez kapcsolódó képanyagából.
Újabban olyan elméletek is megjelennek, amelyek szerint maga Jézus is román volt, és abban a pár évben, amikor nem tudjuk, mit tevékenykedett, valójában ezeken a területeken járt és szívta magába a bölcsességet.
Öt férfi írt az egykori szocialista blokk néphadseregeiben töltött idejéről, közülük hárman a nagyváradi könyvbemutató beszélgetésen is jelen voltak.
Az „ideges takarítás” sajátosan erdélyi szokás, itthon felvesszük a „jobbik tréningnadrágot vendégfogadásra”.
Párbajjelenetet megidézve mutatták be Láng Zsolt regényét a könyvvásáron