Csíky Csengele szerint a minisztérium engedett a katedrájukat féltő pedagógusok zsarolásának.
A Romániai Magyar Pedagógus Szövetség (RMPSZ) szakmai alelnökével a romániai közoktatás nehézségeiről, megoldásra váró problémáiról beszélgettünk, kitérve a tanévkezdés és az iskolai óraszámcsökkentés kapcsán felmerülő kérdésekre.
A 2020-2021-es tanévtől csak az előkészítő osztályokban fog csökkenni az iskolai óraszám, a többi cikluskezdő osztályoknál ezt az intézkedést elhalasztotta a kormány.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége megítélése szerint a módosított Nemzeti alaptanterv (Nat) minden gyermeknek – lakóhelytől, társadalmi és szociális helyzettől függetlenül – ugyanazokat a lehetőségeket biztosítja.
Az új NAT tervezete napok óta vita témája Magyarországon.
Pillanatnyilag kizárt, hogy megszüntessék az előkészítő osztályokat – jelentette ki csütörtökön egy, a speciális igényű gyerekekkel foglalkozó szakkonferencia megnyitóján Monica Anisie tanügyminiszter.
A szenátus október 22-én döntő házként szavazott az ügyben, az államelnök ezúttal köteles volt kihirdetni a módosító javaslatot.
A szerkesztőségünkbe pénteken eljuttatott állásfoglalás a Johannis kihirdetésére váró tanügyi törvényt módosító javaslat gyakorlatba ültetéséről árul el részleteket.
Az iskolai óraszámok mellett a tananyagot is csökkenteni kell, mert az nem megoldás, hogy ugyanannyi tananyagot kevesebb óraszámba zsúfolnak – vélekedett a Maszolnak Szabó Ödön képviselő.
A szenátusban hétfőn elfogadott tanügyi törvényt módosító javaslat szerint a heti óraszám az elemi osztályokban átlagosan 20 (napi 4), gimnáziumban 25 (napi 5), középiskolában pedig 30 órára (napi 6) csökken.
A magyar diákok helyzete még rosszabb: hetente 36-38 órát vannak iskolában.
A minisztérium úgy látja, az óvodai oktatásban a hangsúly az eddigiekben sokkal inkább az „akadémiai nevelésre” tevődött, mintsem a gyerekek társadalmi-érzelmi nevelésére.
Az ötödik osztályos diákok tudását felmérő, megyei szintű tesztek eredményeit ismertették.
Lezárult múlt héten a közvitája azoknak a kerettanterv-javaslatoknak, amelyek a líceumi osztályok elméleti tagozataira vonatkoznak. A minisztérium három tervezettel állt elő.
Sikerült jó alternatív román tankönyvet írni az ötödikesek számára, így lehetőséget kaptak a diákok arra, hogy megtanuljanak románul – mondta a Maszolnak a marosvásárhelyi Bolyai Elméleti Líceum egyik romántanárnője, Forgó Erika.
Az elemi osztályokban már több éve nem anyanyelvként tanulják a románt a magyar gyermekek, mégsincs például a harmadikosok számára tankönyv, a tanítók közül pedig nagyon kevés vett részt továbbképzéseken - mutatott rá Kárp Ágnes.
Újra tanítanák a bajor iskolákban Adolf Hitler 1925-brn kiadott könyvét, a Mein Kampfot.
Sajtótájékoztató keretében mutatta be Adrian Curaj oktatásügyi miniszter a jóváhagyott gimnáziumi – V-VIII. osztályos – kerettantervet. A terv a 2017-2018-as tanévtől lép életbe.
A tanügyminiszter által kinevezett szakértői csoport fele a három változatban is elkészült gimnáziumi – V-VIII. osztályos – kerettanterv visszavonását kéri – tájékoztat a HotNews.
Három változatban is közvitára bocsátotta az Oktatási Minisztérium a gimnáziumi – V-VIII. osztályos – oktatás új kerettantervét. A tervezetek egy hónapig voltak közvitán, amely január 23-án zárult.