Hogyan borult vörösbe az ország térképe? Miként nyerte túl magát a Szociáldemokrata Párt, meghódítva az erdélyi megyék eddig inkább jobboldali szavazóinak jelentős többségét is?
A parlamenti választásokon Szociáldemokrata Párt és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége fontolóra vette Klaus Johannis tisztségéből való felfüggesztését, mivel államfő elutasította a miniszterelnök-jelöltjüket.
A karácsonyi ajándékozást illetően a honatyák eléggé zsugorinak mutatkoznak. Legtöbbjük beéri azzal, hogy „jelképes ajándékot” vásárol szeretteinek. Arról viszont már nem nyilatkoztak, hogy vajon ők is beérnék-e „jelképes ajándékokkal, vagy mondjuk egyszerű átlagfizetéssel, ami – valljuk meg – szintén szimbolikus összeg.
Egyes politikai megfigyelők úgy vélik, a volt parlamenti képviselő, médiaguru, Victor Ponta jó barátja, Sebastian Ghiță hirtelen eltűnése – feltehetően külföldre távozása – felér a Ceausescu-féle titkosszolgálat fejének, Ion Mihai Pacepának a lelépésével.
November 9-én Donald Trump-ot megválasztották az Egyesült Államok negyvenötödik elnökének. Alain Badiou a los angelesi University of California által szervezett előadásában reflektált, amely az Európai és Tanulmányok és Kísérleti Kritikai Elmélet központ programjának része volt.
Naponta átlagban négy orvos távozik Romániában és vállal külföldön munkát. Hivatalos adatok szerint az ország évente 2000 egészségügyi szakemberrel lesz szegényebb.
Minimálbéremelés, nyugdíjak adómentesítése, diákösztöndíjak eltörlése, vakációs jegyek – a választási programjukban foglaltak teljesítésének „kalendáriumát” vázolta a választásokat fölényesen megnyerő Szociáldemokrata Párt elnöke, Liviu Dragnea a választásokat követő első sajtóértekezletén.
A parlamenti választások utáni legnagyobb talány, hogy kit bíz meg kormányalakítással Klaus Johannis.
A vasárnapi választásokon csaknem 19 millió, 18. életévét betöltő, állandó romániai lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkező román állampolgár vehet részt.
A jelentős anyagi kedvezmények, a heti három napos munkaidő és a „szabad munkabeosztás”, a korlátlan üzletelési lehetőségek mind olyan előnynek számítanak, amelyek miatt kecsegtető egy képviselői vagy szenátori mandátum.
Botrányokkal tűzdelt tevékenysége volt a 2012-ben megválasztott, mandátumához közeledő parlamentnek.
Az 1990. évi, első szabad választásokat követően – amikor is már-már ceaușescui arányt ért el az urnákhoz járulók száma – egyre kevesebben éltek a szabad választás lehetőségével, négyévenként csökkent a szavazási kedv.
Nem biztos, hogy túlságosan jó időzítette Traian Băsescu volt államfő azt a fenyegetését, miszerint az ég óvja Magyarországot attól, hogy a román csapatok ismét bevonuljanak Budapestre. Szavai ugyanis kevéssel azelőtt hangzottak el, hogy a központi hatalmak hadserege, a német és a magyar csapatok pontosan száz évvel korábban bevonultak Bukarestbe. A volt államfő erről, úgy tűnik, megfeledkezett…
Az 1989-es rendszerváltást követően kétféle rendszer szerint szervezték meg a parlamenti választásokat: a listákon alapuló arányos választási rendszert 1990 és 2004 között alkalmazták, az arányosságot a többségi elvvel kombináló vegyes rendszert pedig a következő két választáson.
Ha mcdonaldizációról, globalizációról, fogyasztásról gondolkodunk, akkor George Ritzer személye megkerülhetetlen. Az amerikai szociológust az aktuális és közeljövőben várható globális problémákról az említett témák mentén kérdeztük.
Korábban a Szociáldemokrata Párt (PSD) is megszavazta azt a törvényt, amely tiltja, hogy büntetett előéletű személyek kormánytisztséget viseljenek. Ez eleve kizárja Liviu Dragnea PSD-elnököt a kormányfő-aspiránsok sorából
Kilencven éves korában Havannában elhunyt Fidel Alejandro Castro Ruz, aki 1965–2008 között az ország elnöke, miniszterelnöke, a kubai hadsereg parancsnoka, pártvezetője – egyszóval: Kuba diktátora volt.
Az Európai Unió tagállamainak lakói jó véleménnyel vannak az unióról, a jövőt illetően azonban már inkább borúlátóaknak mutatkoznak. Ez derül ki az Eurobarometer szeptember 3-október 20 között készült felméréséből, amelyen a mintacsoport csaknem 28 ezer személyből állott – Romániában 1006 személyt kérdeztek meg.
Amerika megválasztott elnöke, Donald Trump tartózkodik a szeszesitaloktól, soha életében nem fogyasztott alkoholt. A „világ legerősebb” emberei azonban – pártállásuktól függetlenül – szívesen megittak néhány kupicányi erős italt, pohár bort, koktélt vagy krigli sört…
Az Európai Unión belül Romániában legelterjedtebb a csúszópénz, a megvesztegetés – derül ki a Transparency International legfrissebb felméréséből. A lakosság a fele úgy gondolja, hogy az ország legnagyobb gondját éppen a korrupció jelenti.