Fontos, hogy az anyanyelv-használati küszöb húsz százalékról tíz százalékra csökkenjen, s hogy a nyelvi jogokat ott is kiterjesszék, ahol a kisebbségi lakosság jelentős számban van jelen, eléri az ötezer főt.
2015 őszét írjuk, november 26-án a ciprusi, december 23-án a görög parlament elfogadja a melegek házasságát vagy bejegyzett élettársi kapcsolatát engedélyező törvényt, és hasonló lépést tesz Portugália.
Kisemberek kis álmaihoz kötődtek. Takarítónő akarok lenni. Szakács akarok lenni. Masszőr akarok lenni. Néhányszor elszaladtam a munka elől, de most úgy érzem, hogy végleg visszatértem és ott is maradok.
Csak két hangerő vitatkozik a nyilvánosságban. A párbeszédnek esélye nincs, mert mindkét fél az egyedül elképzelhető igazságot hangoztatja. S lehetetlen úgy vitatkozni, hogy az egyik félnek mindig igaza van.
„A Népszabadság végleg helyett kapott a világtörténelemben! A washingtoni sajtómúzeum, a Newseum gyűjteményébe felvették lapunk utolsó, október 8-i számát.” Sajtó-világtörténelem, sajtóvilág-történelem, oké! De hogy „utolsó száma”, olvasni is rettenetes!
Irigylem azokat, akiknek mindez nem probléma. Akik szerint csupán a szubkultúra lenézett részét jelentik a most eltűnő értékek. Akik mindent megtennének azért, hogy ne szembesüljenek ellenvéleménnyel.
Még láthatta Kós Károlyt, Márton Áront, Gáll Ernőt, Domokos Gézát, sokakat. Nem naivitás-e már az is, hogy Márton Áron tartását várja el egy olyan korban, amikor az aljasok szirénhangon röfögnek?
Még mindig tartana ez a szörnyű háború, a szenvedés, a menekülés, ha nem ilyen fekete-fehérben, a valósággal sokszor köszönőviszonyban nem lévő, sztereotípiás megközelítéssel kezelné a kérdést a nagyvilág?
Változatosabbak lehettek volna a lehetséges válaszok, ha a feladatnál mondjuk kínai evőpálcikák szerepelnek – rákérdezhettek volna, hogy használják-e karmesterek, feldugják-e az ilyen tesztek szerzőinek.
Az üzenet-háború is a politika folytatása más eszközökkel. Ezek pedig korunk szellemiségéhez híven a manipuláció eszközei, a szoftverágensek tökéletesen alkalmasak arra, hogy a közvéleményt manipulálják.
A kormányfő ugyanakkor azt a benyomást kelti, hogy engedett a Cotroceni felől érkező nyomásnak, de ráérősít arra is , hogy ígérete köti, miszerint nem (párt)politizál mandátuma alatt.
Az EMNP független jelöltjeinek indítása kis mértékben ugyan, de gyengíti az RMDSZ esélyeit, növeli a részvételi arányt, ennélfogva több szavazat kell az öt százalékos küszöb átlépéséhez.
Erdogan mindenképpen jobb politikus, mint Trump, amikor legutóbbi amerikai látogatása alatt megkérdezték tőle, hogy kit választana, a válasza profi volt: semmiféle szakadást Amerikával nem fogok fel.
A műveltséget hajtóerőként felhasználó közösség csak úgy alakul ki, ha nem a köldökét nézi nap mint nap, ha nem egyetlen központból elhangzó próféciákra hallgat, hanem a világ összetettségére figyel.
Mi elvagyunk ezeken az otthonos pályákon. Lehet, hogy kátyús, süllyed, és kilopták belőle a cementet, de megoldjuk a pihenőhely vízellátását a közeli forrásból, és teremtettünk egy munkahelyet.
Minden túszejtés, fizikai, lelki vagy morális agresszió, ami egyéneket, kisebb vagy nagyobb közösségeket ér, alkalom elmerülni korunk egyik meghatározó jelensége, a politikai erőszak formáinak elemzésében.
Se Eric Clapton, se Paul Simon, se Leonard Cohen (én egyébként neki adtam volna, ha már), se Sting nem tudta áttörni azt a falat, ami a magas irodalmat/kultúrát elválasztotta a popkultúrától.
Terebélyesednek a költségek, fogyatkoznak a támogatások, az erre fordítható összegek, az idős emberek mind nehezebben találnak megfelelő segítőkre. Rettegnek attól, hogy elhagyják megszokott környezetüket.
Már nemcsak Goethe vagy Shakespeare, Verdi vagy Mozart, Michelangelo vagy Rembrandt jelenti a kultúrát, és nem kell elfordulnunk, ha Viszockij a kedvencünk. Hiszen itt van, velünk él, együtt örülünk Könczey Elemérnek. Ő talán Leonardo?!
Óriásit tévedett a Grand Old Party, hogy ilyen jelöltet állított és percig is melléálltak. De talán még idejében kiszálltak, volt bátorságuk beismerni tévedésüket és felsorakozni az ellenfél jelöltje mögé.