Háttér

  • Miniszterek, honatyák, polgármesterek, szexbotrányok

    Politikusainknak – minisztereknek, honatyáknak, polgármestereknek, megyei tanácselnököknek – nem egyszer nőügyeik miatt is felelniük kellett a választók előtt. 

  • Csernobil leckéje időszerűbb, mint valaha

    Még a fukusimai szerencsétlenség után is a legnagyobb nukleáris katasztrófának mondják a csernobili atomerőmű négy reaktorának egyikében történt robbanást. 

  • Pészach – Izraelben a családban ünneplik, Marosvásárhelyen a hitközségben

    Pészach első estéjét, a széder-estet a zsidók közösségben töltik, gondoskodnak egymásról, arról, hogy se a rokon, se az idegen, se a szegény, vagy beteg ne maradjon egymagában ezen az ünnepen. A pészach örömünnep, amikor a zsidók az Egyiptomból való szabadulásukra emlékeznek.

     

  • Pártklientúra irányítja az állami nagyvállalatokat

    Gazdasági szakértők szerint az állami vállalatok azért is nyújtanak gyenge teljesítményt, mert igazgatótanácsaikban szakemberek helyett pártkliensek kerülnek. A román sajtó bemutatott néhányat közülük.

  • Riasztóan sok a krónikus beteg Romániában, számuk egyre nő

    Romániában évről-évre nő a krónikus betegségben szenvedők száma. A Központi Statisztikai Intézet legutóbbi – 2014. évről szóló – jelentése szerint két évvel ezelőtt az ország lakosságának 25 százaléka szenvedett ilyen megbetegedésben.

     

  • A vásárló érzékeit manipulálja a már-már maffiaszerű „ízipar”

    Aligha járunk távol az igazságtól, ha azt állítjuk, hogy a boltban vásárolt élelmiszereknek nem sok közük van a növényekhez vagy az állatokhoz.

  • Panama-iratok: voltaképpen mire jók az offshore cégek?

    A közhiedelem szerint az offshore cég megalakítása, illetve igénybevétele törvényszegésnek számít. Erről azonban szó sincs. Az offshore cégek alapítása, működtetése, bármilyen más cégformához hasonlóan teljesen törvényesnek mondható. 

  • Nagyon sok korruptgyanús polgármesterjelölt indul a választásokon

    Csúszópénzek elfogadásával, megvesztegetéssel, pénzmosással, összeférhetetlenséggel, okirat-hamisítással, hűtlen kezeléssel, egyéb törvényszegésekkel megvádolt személyek indulnak idén a polgármesteri tisztségekért a helyhatósági választásokon.

  • Lerombolt mítosz: Románia soha sem volt Európa éléstára

    A közhiedelem szerint Románia – legalább is a két világháború közötti időszakban – Európa gabonatára, „éléskamrája” volt. Ezt nem egyszer még szakemberek is készpénznek vették, és tudományos munkáikban is hivatkoztak rá.

  • Őrült törvényeket is megvitat időnként a parlament

    Őrült törvényekért a honatyáknak nem kell a szomszédba menniük. Választottjaink az irodalom berkeiben is járatosak, így kidolgoztak metafora és pamflet-törvénykezdeményezéseket is, olykor pedig javaslataikat csupán – iróniából tették meg. Szerencsénkre, nem mindegyikükből vált jogszabály.

     

  • Új betegség ütötte fel a fejét Romániában: a DNA-szindróma

    Korruptgyanús politikusok, üzletemberek és alvilági figurák hirtelen megbetegednek, amikor a korrupcióellenes ügyészség (DNA) bűnvádi eljárást indít ellenük.

  • Srećko Horvat és a szerelem újragondolása

    Szerelem és technológia, szerelem és politika viszonyáról kérdezte a HKRB (Hong Kong Review of Books) Srećko Horvat filozófust, politikai aktivistát nemrég megjelenő könyve, The Radicality of Love (A szerelem radikalitása) című könyve kapcsán. A szerzőt Alfie Bown kérdezte.

  • Több terrortámadás is volt már repterek ellen

    Egész Európát, de a nagyvilág civilizáltabb részét is felkavarta a brüsszeli Zaventem repülőtér elleni, számos halottat és sebesült áldozatot követelő terrortámadás. Ám az utóbbi évtizedekben korántsem ez volt a repülőterek ellen intézett legvéresebb terrorakció.

  • Felmérés: a románok intelligensebbnek tartják magukat más népeknél

    Victor Ponta – bizonyított plágiuma ellenére – a legelismertebb román értelmiségi, aki még a nemzeti költőt, Mihail Eminescut is felülmúlja. Legalább is ez derül ki az IRES közvélemény-kutató intézet legutóbbi felméréséből.

  • Romániai bürokrácia: 3000 fölösleges dokumentum

    A civil társadalom jelzésére a kormány a romániai bürokrácia által megkövetelt több mint 3000 iratot, adatot térképezett fel. Ennek alapján összeállította a fölösleges papírok listáját. 

  • Ilyennek látta az eddigi román államfőket a nemzetközi sajtó

    Romániának mindössze öt elnöke volt – de valamennyiükkel bőségesen foglalkozott a külföldi sajtó. Közülük egy, Nicolae Ceauşescu, még a rendszerváltás előtt neveztette ki magát a legmagasabb állami tisztségbe, négy pedig a rendszerváltást követően került az ország élére, ám a nyugati újságírók velük szemben sem voltak nagyon elnézőek.

  • Sztrádagondok: egyre kevesebb a használható autópálya

    Romániában nem építenek, hanem elbontanak sztrádaszakaszokat. Az autópályák már az átadás előtt megrepednek, csupán a Bukarestet a tengerparttal összekötő Nap autópályáján a kátyúk 1100 négyzetmétert tesznek ki, e mellett talajvíz és földcsuszamlás fenyeget, ugyanakkor van, ahol a megfelelő infrastruktúra hiánya miatt erdei vadak sétálgatnak a sztrádán.

  • Gregorian Bivolarun nem segítettek sem az ufók, sem a telepátia

    A letartóztatott szektavezér szerint a románok találták fel az írást és a kereket, ám ez magyar rajongóit nem tántorítja el attól, hogy megvilágosodottként tiszteljék.

  • Fukusima öt évvel a katasztrófa után: a sugárzást még a robotok sem bírják

    Öt évvel ezelőtt a történelem egyik legpusztítóbb földrengése által kiváltott, 10 méteres hullámokkal érkező tengeri szökőár hatalmas károkat okozott a Fukusima Daiicsi atomerőműben, nem beszélve a 19 ezer áldozatról, valamint arról a 160 ezer emberről, akinek mindene odaveszett a katasztrófában.

  • Még mindig nyomorúságosak a falusi életviszonyok Romániában

    Nyolc éve tagja Románia az Európai Uniónak, de a falusi lakosok életkörülményei még mindig alig javultak valamit. Legalább is ez derül ki az Európai Bizottság nemrégiben megjelent jelentéséből, amely a 2014. évi körülményeket vizsgálja. Románia lakosságának csaknem a fele faluhelyen él.