Politikusainknak – minisztereknek, honatyáknak, polgármestereknek, megyei tanácselnököknek – nem egyszer nőügyeik miatt is felelniük kellett a választók előtt.
Még a fukusimai szerencsétlenség után is a legnagyobb nukleáris katasztrófának mondják a csernobili atomerőmű négy reaktorának egyikében történt robbanást.
Pészach első estéjét, a széder-estet a zsidók közösségben töltik, gondoskodnak egymásról, arról, hogy se a rokon, se az idegen, se a szegény, vagy beteg ne maradjon egymagában ezen az ünnepen. A pészach örömünnep, amikor a zsidók az Egyiptomból való szabadulásukra emlékeznek.
Gazdasági szakértők szerint az állami vállalatok azért is nyújtanak gyenge teljesítményt, mert igazgatótanácsaikban szakemberek helyett pártkliensek kerülnek. A román sajtó bemutatott néhányat közülük.
Romániában évről-évre nő a krónikus betegségben szenvedők száma. A Központi Statisztikai Intézet legutóbbi – 2014. évről szóló – jelentése szerint két évvel ezelőtt az ország lakosságának 25 százaléka szenvedett ilyen megbetegedésben.
Aligha járunk távol az igazságtól, ha azt állítjuk, hogy a boltban vásárolt élelmiszereknek nem sok közük van a növényekhez vagy az állatokhoz.
A közhiedelem szerint az offshore cég megalakítása, illetve igénybevétele törvényszegésnek számít. Erről azonban szó sincs. Az offshore cégek alapítása, működtetése, bármilyen más cégformához hasonlóan teljesen törvényesnek mondható.
Csúszópénzek elfogadásával, megvesztegetéssel, pénzmosással, összeférhetetlenséggel, okirat-hamisítással, hűtlen kezeléssel, egyéb törvényszegésekkel megvádolt személyek indulnak idén a polgármesteri tisztségekért a helyhatósági választásokon.
A közhiedelem szerint Románia – legalább is a két világháború közötti időszakban – Európa gabonatára, „éléskamrája” volt. Ezt nem egyszer még szakemberek is készpénznek vették, és tudományos munkáikban is hivatkoztak rá.
Őrült törvényekért a honatyáknak nem kell a szomszédba menniük. Választottjaink az irodalom berkeiben is járatosak, így kidolgoztak metafora és pamflet-törvénykezdeményezéseket is, olykor pedig javaslataikat csupán – iróniából tették meg. Szerencsénkre, nem mindegyikükből vált jogszabály.
Korruptgyanús politikusok, üzletemberek és alvilági figurák hirtelen megbetegednek, amikor a korrupcióellenes ügyészség (DNA) bűnvádi eljárást indít ellenük.
Szerelem és technológia, szerelem és politika viszonyáról kérdezte a HKRB (Hong Kong Review of Books) Srećko Horvat filozófust, politikai aktivistát nemrég megjelenő könyve, The Radicality of Love (A szerelem radikalitása) című könyve kapcsán. A szerzőt Alfie Bown kérdezte.
Egész Európát, de a nagyvilág civilizáltabb részét is felkavarta a brüsszeli Zaventem repülőtér elleni, számos halottat és sebesült áldozatot követelő terrortámadás. Ám az utóbbi évtizedekben korántsem ez volt a repülőterek ellen intézett legvéresebb terrorakció.
Victor Ponta – bizonyított plágiuma ellenére – a legelismertebb román értelmiségi, aki még a nemzeti költőt, Mihail Eminescut is felülmúlja. Legalább is ez derül ki az IRES közvélemény-kutató intézet legutóbbi felméréséből.
A civil társadalom jelzésére a kormány a romániai bürokrácia által megkövetelt több mint 3000 iratot, adatot térképezett fel. Ennek alapján összeállította a fölösleges papírok listáját.
Romániának mindössze öt elnöke volt – de valamennyiükkel bőségesen foglalkozott a külföldi sajtó. Közülük egy, Nicolae Ceauşescu, még a rendszerváltás előtt neveztette ki magát a legmagasabb állami tisztségbe, négy pedig a rendszerváltást követően került az ország élére, ám a nyugati újságírók velük szemben sem voltak nagyon elnézőek.
Romániában nem építenek, hanem elbontanak sztrádaszakaszokat. Az autópályák már az átadás előtt megrepednek, csupán a Bukarestet a tengerparttal összekötő Nap autópályáján a kátyúk 1100 négyzetmétert tesznek ki, e mellett talajvíz és földcsuszamlás fenyeget, ugyanakkor van, ahol a megfelelő infrastruktúra hiánya miatt erdei vadak sétálgatnak a sztrádán.
A letartóztatott szektavezér szerint a románok találták fel az írást és a kereket, ám ez magyar rajongóit nem tántorítja el attól, hogy megvilágosodottként tiszteljék.
Öt évvel ezelőtt a történelem egyik legpusztítóbb földrengése által kiváltott, 10 méteres hullámokkal érkező tengeri szökőár hatalmas károkat okozott a Fukusima Daiicsi atomerőműben, nem beszélve a 19 ezer áldozatról, valamint arról a 160 ezer emberről, akinek mindene odaveszett a katasztrófában.
Nyolc éve tagja Románia az Európai Uniónak, de a falusi lakosok életkörülményei még mindig alig javultak valamit. Legalább is ez derül ki az Európai Bizottság nemrégiben megjelent jelentéséből, amely a 2014. évi körülményeket vizsgálja. Románia lakosságának csaknem a fele faluhelyen él.