Külföld

  • Antwerpen a flamand nacionalisták kezére került

    Bart De Wever, a nacionalista Új Flamand Szövetség (N-VA) vezetője nyerte meg a polgármester-választást Antwerpenben, és Flandria sok más településén is az elszakadáspártiak sikerét hozták a vasárnapi belgiumi önkormányzati választások.
  • Csehországi választás: győzött a baloldal

    Jelentős ellenzéki, baloldali siker született a hét végi regionális önkormányzati és részleges szenátusi választáson Csehországban a végeredmény szerint. A regionális önkormányzati választáson az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) a 13 régió közül kilencben nyert, két régióban a szintén ellenzéki Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM), míg egy-egy régióban a kormányzó Polgári Demokratikus Párt (ODS), illetve egy független csoportosulás - Polgármesterek a Libereci Régióért - győzött. Petr Necas kormányfő, az ODS elnöke szerint pártja arra "fizetett rá", hogy az utóbbi években ő viselte a kormányzati felelősség legfőbb súlyát. Ugyanakkor megjegyezte: Csehországban már hagyomány, hogy a kormánypártok elveszítik a ciklus közepén megtartott regionális önkormányzati választásokat. Szintén baloldali sikert hozott a részleges szenátusi választás. A 81 felsőházi mandátum közül 27 mandátum, tehát egyharmad szenátusi hely sorsáról kellett szavazni. A mostani fordulóban senkinek sem sikerült szenátori mandátumhoz jutnia, tehát megszereznie a szavazatok több mint ötven százalékát. A második fordulóba, ahol a győzelemhez elég az egyszerű többség megszerzése, a két legtöbb szavazatot szerző jelölt jutott.  A legtöbb jelöltjük - 23 - a második fordulóban a szociáldemokratáknak lesz. Őket a kommunisták követik 12 jelölttel, míg a polgári demokratáknak 10 jelöltjük maradt versenyben. Figyelemre méltó meglepetés, hogy egy prágai választókörzetben a kommunista jelölt az első helyen jutott be a második fordulóba. A hagyományosan jobboldali bástyának számító Prágában az 1989-es rendszerváltás után ez az első jelentős kommunista siker.  Bohuslav Sobotka szociáldemokrata pártelnök szombat esti sajtóértekezletén ismételten arra szólította fel a kormánykoalíciót, hogy mondjon le a kormány, és a parlamenti pártok egyezzenek meg az előre hozott választásokban. A választási ciklus 2014-ben jár le. 
  • Ismét elnapolták a Tóásó-ügy tárgyalását

    A vádlottak és ügyvédeik színjátéknak minősítették, hogy a bolíviai Tarijában - immár sokadik alkalommal - egy héttel elnapolták a magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Előd és további 38 személy ellen indított per tárgyalását.
  • Magyar milliárdos korteskedik Romney-nak

    A magyar származású, de négy és fél évtizede az Egyesült Államokban élő Thomas Peterffy fizetett politikai hirdetésben szólítja fel az USA lakosságát arra, hogy a republikánus jelöltekre szavazzanak.
  • Mamutdemonstrációra készülnek Miskolcon a cigányok

    Az elmúlt időszak legnagyobb megmozdulására készül a cigányság Miskolcon október 17-én - mondta Horváth Aladár, a Polgárjogi Mozgalom a Köztársaságért elnevezésű szervezet vezetője pénteken miskolci sajtótájékoztatóján. A Hazáért, a demokráciáért elnevezésű menet ellendemonstráció a Jobbik aznapra az avasi lakótelepre meghirdetett megmozdulásával szemben.
  • Az Európai Unió kapta a 2012-es Nobel-békedíjat

    Az Európai Unió a 2012-es Nobel-békedíj kitüntetettje - jelentette be pénteken Oslóban a norvég Nobel-bizottság. Thorbjorn Jagland, a bizottság elnöke azzal indokolta a döntést, hogy az Európai Unió hat évtizeden keresztül meghatározó szerepet játszott Európa békés fejlődésében. Emellett 1989 után hozzájárult a kelet-európai államok stabilizálásához.
  • Az UMDSZ Németh Zsolt miatt vonult ki a Máért üléséről

    Németh Zsolt külügyi államtitkár "kirekesztő" kijelentései miatt vonult ki az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) küldöttsége a Magyar Állandó Értekezlet üléséről - mondta a kárpátaljai szervezet elnöke a Kárpáti Igaz Szóban megjelent csütörtöki cikkben.
  • Külpolitikáról és gazdaságról vitáztak az alelnökjelöltek

    A külpolitika és a gazdaság kérdései uralták a csütörtök esti amerikai elnökjelölti vitát, amelyet a Kentucky állambeli Danville-ben rendeztek meg. A tisztséget jelenleg betöltő, demokrata párti Joe Biden a republikánus Paul Ryannel szemben igyekezett visszaszerezni azt a támogatottságot, amelyet Barack Obama elnök elveszített a múlt heti elnökjelölti vita hatására.
  • Orbán megmagyarázta Merkelnek a „mozgatórugókat"

    Az Európai Uniót és a gazdaságpolitikát érintő kérdéseké volt a főszerep Angela Merkel és Orbán Viktor csütörtöki berlini találkozóján, de a felek nyílt párbeszédet folytattak a választójog és a médiaszabályozás vitatott kérdéseiről is.
  • Kántor Zoltánék nem tudtak Szász Jenő megbízatásáról

    A budapesti Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársai a sajtóból értesültek arról, hogy a kormány a tevékenységi területüket jelentős mértékben átfedő új intézmény, a Nemzetstratégiai Intézet létrehozásával és irányításával bízta meg Szász Jenőt, a Magyar Polgári Párt elnökét.
  • Japán tárgyalna Kínával a vitatott szigetről

    A gazdasági károk elkerülése érdekében tárgyalásokat helyezett kilátásba Kínával a két ország elmérgesedett területi vitájával kapcsolatban Noda Josihiko japán miniszterelnök a Bloomberg hírügynökségnek adott csütörtöki nyilatkozatában.
  • Újra börtönben az iszlámellenes film készítője

    Visszaküldte a bíróság a börtönbe szerdán azt a kaliforniai férfit, aki minden bizonnyal a muszlim világban zavargásokat kiváltó iszlámellenes amatőr film készítője, és egy hónap múlva kívánja kivizsgálni, hogy az illető megsértette-e feltételes szabadlábra helyezésének előírásait.
  • Vollebaek felvidéki magyar ügyekről tájékozódott

    A Szlovákiában élő kisebbségekkel kapcsolatos nyitott kérdésekről tájékozódott Robert Fico kormányfőnél és a szlovákiai magyarság képviselőinél Knut Vollebaek, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) nemzeti kisebbségi főbiztosa szerdán Pozsonyban.
  • Két amerikai kutató kapta a kémiai Nobel-díjat

    Két amerikai kutató, Robert J. Lefkowitz és Brian K. Kobilka kapta fehérjekutatásokért az idei kémiai Nobel-díjat - jelentették be szerdán a Svéd Királyi Tudományos Akadémián Stockholmban.
  • Négy magyar értelmiségi Jerevánban kért bocsánatot

    Örményországba érkezett négy magyar értelmiségi - Sz. Bíró Zoltán történész, politikai elemző, Iványi Gábor, a Wesley János Lelkészképző Főiskola rektora, Deák Gábor újságíró, publicista és Ungváry Rudolf író -, hogy bocsánatot kérjen Ramil Safarov azerbajdzsáni bűnöző átadásáért - jelentette a PanARMENIAN.Net örmény hírportál.
  • A Pussy Riot is esélyes a Szaharov-díjra

    A fehérorosz Alesz Bjaljatszki, a Pussy Riot orosz punkegyüttes, valamint – együttes jelölésben – az iráni Naszrin Szotude és Dzsafar Panahi az Európai Parlament (EP) Szaharov-díjára idén esélyes három jelölt – közölték kedden Brüsszelben a "döntősök" kiválasztása után.
  • A nemzetstratéga Szász Jenő másra bízná az MPP-t

    Másra bízná a Magyar Polgári Párt (MPP) vezetését Szász Jenő, akit kedden kért fel Orbán Viktor magyar kormányfő a Nemzetstratégiai Intézet megalapítására. Az intézmény 2013 januárjában kezdené meg működését néhány munkatárssal.