Szombaton ül össze a Rajoy-kabinet, hogy „helyreállítsa az alkotmányos rendet” Katalóniában


-A A+

FRISSÍTVE: A spanyol kormány szerint a katalán elnök nem tett eleget a felszólításnak, hogy tisztázza, kinyilvánította-e Katalónia függetlenségét, és állítsa helyre az alkotmányos rendet Katalóniában, ezért Madrid az alkotmány 155-ös cikkében előírt eljárást folytatja - jelentette be Ínigo Méndez de Vigo kormányszóvivő csütörtökön.

11.02-kor került ki a Twitter közösségi oldalra az a levél, amelyet Carles Puigdemont katalán elnök írt Mariano Rajoy spanyol kormányfőnek. Madrid ultimátuma 2 perccel korábban járt le.

Ebben Carles Puigdemont a korábban kiszivárogtatott taktikához folyamodva nem vonta vissza az október 10-én ideiglenesen felfüggesztett függetlenségi nyilatkozatot és arra figyelmezette Mariano Rajoy-t, hogy amennyiben a spanyol kormány megkezdi a Katalónia autonómiájának felfüggesztésére irányuló folyamatot, akkor egyoldalúan kihirdeti a térség függetlenségét Spanyolországtól.

A spanyol kormány „tudomásul vette” a katalán elnök válaszát és következésképpen a spanyol alkotmány 155. cikkelye alapján elkezdi a „törvényes rend helyreállítását” Katalóniában. Mint korábban írtuk, a spanyol alkotmány 155. cikkelye lehetőséget biztosít a központi kormánynak az autonónia felfüggesztésére, amennyiben a spanyol alkotmányos rendet veszély fenyegeti. 

A Barcelonában kiadott La Vanguardia című spanyol nyelvű lap szerint Mariano Rajoy csütörtökön és pénteken Brüsszelben tartózkodik, ezért a spanyol kormány szombaton tart rendkívüli ülést, ahol a katalán helyzetről dönt. 

Madrid szerint Barcelona nem tett eleget a felszólításnak

A spanyol kormány szerint a katalán elnök nem tett eleget a felszólításnak, hogy tisztázza, kinyilvánította-e Katalónia függetlenségét, és állítsa helyre az alkotmányos rendet Katalóniában, ezért Madrid az alkotmány 155-ös cikkében előírt eljárást folytatja - jelentette be Ínigo Méndez de Vigo kormányszóvivő csütörtökön.

„A spanyol kormány folytatja az alkotmány 155-ös cikkében előírt eljárásokat, hogy helyreállítsa a törvényességet Katalóniában" - fogalmazott a politikus rendkívüli sajtótájékoztatóján. Mint mondta, a spanyol kormány szombaton rendkívüli ülést tart, hogy döntsön azokról az intézkedésekről, amelyeket a parlament felső háza, a szenátus elé terjeszt. Hangsúlyozta: az intézkedések célja védeni a spanyolok, és köztük Katalónia polgárainak általános érdekeit, és helyreállítani az alkotmányos rendet a katalán autonóm közösségben.

Méndez de Vigo megköszönte a kormány nevében a különböző politikai erők támogatását, és kitért arra, hogy ezekben a pillanatokban zárnak le egy többségi, és egyetértésen alapuló választ a függetlenségi kihívásra az ellenzéki Spanyol Szocialista Munkáspárttal és a Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális középutas párttal.

Nyilatkozatában a spanyol kormányszóvivő elítélte a katalán kormány hozzáállását, hogy szándékosan és szisztematikusan kereste az intézményi szembenállást a súlyos károk ellenére, amelyet azzal okoz az együttélésben és a gazdaságban. „A spanyol kormány minden tőle telhetőt megtesz, hogy mielőbb visszaállítsa a törvényességet és az alkotmányos rendet, hogy helyreállítsa a békés együttélést a polgárok között, és megfékezze a gazdaság romlását, amit a jogbizonytalanság okoz” – hangsúlyozta a spanyol kormányszóvivő.

Carles Puigdemont katalán elnök csütörtökön Mariano Rajoy spanyol miniszterelnöknek küldött levelében azt írta: a katalán regionális parlament szavazást tarthat Katalónia függetlenségének kinyilvánításáról, ha a madridi központi kormány "továbbra is akadályozza a párbeszédet, és folytatja az elnyomást".

Mi vezetett ide?

A csütörtöki volt a második határidő, amit a spanyol kormány adott a katalán elnöknek, hogy válaszoljon a kérdéseire azóta, hogy október 10-én Carles Puidemont a katalán parlamentben kijelentette: az október 1-i népszavazással Katalónia elnyerte a jogot, hogy független állammá váljon. Ezt követően a katalán parlament függetlenségpárti többségének képviselői aláírták Katalónia függetlenségi nyilatkozatát, amelynek végrehajtását az elnök felfüggesztette. Másnap a spanyol kormány hivatalosan felszólította a katalán kormányt: tisztázza, hogy kinyilvánította-e Katalónia függetlenségét, és erre első határidőként a hétfő délelőtt 11 órát szabta meg. 

Carles Puigdemont válaszában nem adott egyértelmű választ a kérdésre, viszont párbeszédre kérte Mariano Rajoyt. A spanyol kormányfő aznap újabb levelet küldött a katalán elnöknek, amelyben kifejtette, hogy a törvényességhez visszatérés megelőz bármilyen demokratikus párbeszédet. Erre adott most választ a katalán elnök.

A spanyol kormány eddig nem közölte, hogy konkrétan milyen lépéseket tervez. Az alkotmány 155-ös cikke csupán azt határozza meg, hogy ha a kormány azt alkalmazni akarja, akkor javasolt intézkedéseinek listáját el kell küldenie a szenátusnak, amely megvitatja őket, majd pedig szavaz róluk. A folyamat - az előzetes, nem hivatalos vélemények szerint - akár több hétig is eltarthat.








Kapcsolódó anyagok

Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X