A sleppnek is meg kell adni a maga bálványait. Ám a slepp is tudta, hogy máshol, számára elérhetetlen helyeken nem ez dívik. Nem kényszerítette rá hőseit a vágyott világra, épp ellenkezőleg.
Mindenütt férfiak uralkodnak, minden vezető pozíciót ők töltenek be, a nők szerepe kimerül abban, hogy „selymes a fenekük”, bájosan pislognak, selypegve énekelnek, és fogdossák őket az asztal alatt.
Ha tehát valaki nem bólint rá föltétlenül arra, amit odaát kijelentenek, e logika ezt sulykolja az emberbe, annak kötelezően Bukarest az ura és parancsolója.
Olyan titkosszolgálati feltételezés is napvilágot látott, hogy Szocsiban akár négy fekete özvegy is megjelenhet, a huszonkét éves Ruzanna Ibragimova pedig már át is siklott a biztonsági gyűrűn.
A nagy kérdés az RMDSZ-es és az erdélyi magyar ellenzéki politikusok számára tehát az, hogy akarják-e valóban azt, aminek megvalósulását éveken át a legmagasztosabb célnak neveztek.
Mindenféle őshonos termékekről kiderült, hogy Szlovákiában, Ausztriában gyártják, másokról meg, hogy messziről csak idehozzák, kap egy piros-fehér-zöld szalagot, s máris magyar lesz.
Lesznek rendeleteket kibocsátó, végrehajtó, meg a végrehajtást ellenőrző, a végre-nem-hajtást megtorló szervek, hivatalnokok, inspektorok, instruktorok – vagyis a nadrágosok különböző fajtái.
Jancsó Miklósról sokan mondták – életében, halálában egyaránt –, hogy mindenkor a szakmai tisztesség jellemezte. Nyilván – és immár teljesen pragmatikus okokból –, ezért sem rajongott érte a hatalom.
Amint az olimpia lecseng, az ország megint itt marad a tél magányában, a téli sportok lassú haldoklásával. Olyan természetadta feltételek birtokában, amelyek máshol aranyat érnének.
Egy finom úriemberrel, pazarló gondolkodóval, zseniális magyar művésszel, korszakalkotó filmrendezővel kevesebb. Mélabús sajgást érzünk, óhatatlanul, de különösebb okunk nincs a szomorúságra.
Az utolsó hajót mindenkivel elolvastatnám, akit békemenetbe kényszerít a saját elvakultsága, aki gondolkodás helyett a felvonulást választja. Aki úgy hiszi, a haza ő maga, és senki más.
Paks például túl bonyolult. Háromezer milliárd forint. Annyi nincs is. (Tényleg nincs). Szeretjük Putyint meg az oroszokat? Prognózisok a jövőre? Kit érdekel? Hazudnak úgyis.
Ma Magyarországon gáz, áram és szemétszállítási számlákra egyszerűsödött a közgondolkodás (miközben ezek jórészt épp az unortodox politikai ámokfutás eredményeként emelkedtek meg).
Alig van olyan ember, aki úgy tekintene rá, mint volt kommunista vezérre, mert bár funkciója szerint az volt, messze nem úgy viselkedett. Fontosabb volt számára a helyi lakosság érdeke.
Alkudni kell annak, aki megegyezésre akar jutni. Például: legyen Tőkés László az összefogás listájának harmadik helyén. Fogadja el, hogy tévedett.
Nagyon nehéz lesz fenntartani a sportesemény ártatlan fair csillogását, főleg, ha terrortámadás-gyűrű veszi körül az olimpiai várost. Mi történhet majd az olimpia végeztével?
Borbély Ernő olyan politikai és társadalmi fogalomrendszerben beszélt és írt, amelyet mindaddig csak ritkán lehetett hallani. Soha nem volt populista, és soha nem volt érzelgős.
A miniszterasszony körülnézhetne mondjuk Nyugat-Európában, ahol a krumplipucolás terhétől mentesítő félkészételek mellett más módszereket is találtak a nők helyzetének megkönnyítésére.
Nem tudom, mennyi év vagy évtized múltán felejtették el a túlélők és az utódnemzedékek a tatárjárást, Mohácsot, a szabadságharc bukását követő terrort és diktatúrát, erről nem készültek felmérések.
Elég azokra az ismerőseimre, barátaimra gondolnom, akik a világban mindenhol fellelhetők: van, aki elmondja, hogy soha többé nem tér vissza, mert ha nehéz szívvel is, de elszakadt innen.