Cseke Gábor fesztiválnaplója
(Néhány kultúratudományi dimenzió)
Jaime de Angulo indián meséi
Az Osonó augusztus 19. és 24. között szervezi meg az immár hagyományossá vált Nemzetközi Drámatábort, amelybe 14 év fölötti fiatalokat vár egy szakmai, illetve egy személyiségfejlesztő- önismereti csoportba.
Ubuntu – a szubszaharai Afrikából származó, egy hagyományosan afrikainak tartott, az „azért vagyok, mert mi vagyunk” elvére épített ideológia (Wikipédia). Ez jutott eszembe, amikor az afrikai nagy család fogalmáról (Africanextendedfamily) beszélgettünk Kamerunban.
Szerényen, sőt sokszor tétován is hangzó módon kerül szóba Bitó László könyvében mindaz, amit magyar világaiból amerikai létébe vitt át, s mindeközben a megmaradt, újratermelődő, örökké elégedetlen közérzetet hozó köztességben jár-kel, révedez, vágyakozik, dönt és tétovázik, emlékezik és reményt fakaszt önnön kérdései ellen…
Cseke Gábor olvasónaplója
2012-ben, amikor először jártam Chilében, az Arturo Merino Benítez Nemzetközi Repülőtér piac-hangulatú váróterme chileiektől, illetve vendégmunkás bolíviaiaktól és peruiaktól nyüzsgött
A kultúrakutatók elszánt értelmezési kísérletei nehezen kihagyhatóvá teszik olykor, hogy létünk és mindennapi művészetfelfogási megoldásai közben mellőzhessük a múlt/jelen/jövő fejlődésképek érvényességét.
Korunk önképe, a civilizatorikus perspektívák keresői, és egyúttal a történeti előképek kutatói számára számos tanulmányban, könyvben, előadásban és közbeszédben is (tehát szinte kortól-helytől független pillanatokban) megkerülhetetlen hivatkozás megannyi elemző mű, melyek egy-egy történelmi korszak ideáit vagy ideáljait tükrözték, emberi és kulturális örökségét tartósították.
/Rövid búcsú Hofer Tamástól/
Az Osonó Színházműhely a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskolával közösen augusztus 14-18. között, a zabolai Csipkésben interetnikai drámatábort szervez 14 év fölötti magyar és román anyanyelvű fiatalok számára. A tábor részvételi díja 225 lej, a helyek száma korlátozott. A részvételi díj tartalmazza a foglalkozásokat, a szállást, napi háromszoros étkezést.
Az Iszlám Állam világpolitikai szintű rémtettei és az ősi múlttól máig áttekinthető világtörténelemben eddig páratlan katonai, gazdasági, ideológiai és politikai térhódítása a permanens fenyegetettség közállapotait hozta létre.
Április 26-30. között a Bakelit Multi Art Center, az RS9 Színház, az S4 Háló Közösségi és Kulturális Központ, valamint két budapesti gimnázium ad otthont az Ismeretlen barátok társasága avagy Piknik egy japán szőnyegen című, a román és magyar fiatalok személyes történeteit feldolgozó előadásnak.
Noha jól látható, kiszámítható, hogy az1956-os történések 60. jubileumának közeledtével kézenfekvően meg fognak szaporodni a visszaemlékező, elemző vagy értelmező kiadások, ám talán még ezeknél s a visszaemlékezések vagy retro-értékelések kínálkozó sokaságánál is beszédesebbek lehetnek maguk a nyersen, de alapos lábjegyzetekkel közreadott eredeti dokumentumok!
„Jó” térben lenni, s a hosszú időtartamok lehetőségeit a kényszerek tantörténeteivel is egybevetni ma már nemcsak történészi, földrajzos vagy antropológus feladat, hanem mindezek együttesét igénylő vállalás. Kevés erre elszánt elme és kutatói program adatik meg, hacsak nem életmű-értékűen merészkedik részkérdések belső és kiterjedési terekben is járatosnak mutatkozó attitűd révén olyan összegzésbe fogni, mint Oláh Sándor tette Csíkszeredában. Kényszerek – tanúságtevők. Történetek a legrosszabb évszázadból című kötete[1] pontosan erre vállalkozik.