Erőszak és politika jegyesek – minden külön értesítés helyett (…hogy József Attila pénztelen állampolgár korszakos kifejezését kölcsönözzem rokon szándékú közlésemhez…). Korszakos „bon mot” ugyancsak maradt a magyar bankelnöktől is, aki számára az állam lakosainak adó-, jövedelem- és közpénz-hányada erőteljesen elveszíti alapvetően közadóztatásból és banki kamatszedésből származó funkcióját, amikor jegybanki alapítványokba osztják, porciózzák, maszatolják és csorgatják szét, nem feledve az államkassza hasznát és a társadalom állam-eltartó jószándékának elegendő hányadát is.
„Nemes vadember” léte az egyik oldalon, s vele átellenben a „leghidegebb szörnyeteg” áll. Másképp sarkosítva: a „primitív” közösségek egyedei vagy az államiasodott intézményrendszer alkotja a világ szerveződésének főbb pólusait.
Történeti dimenziók és a kortárs folyamatok párhuzamossága, időbelisége és elbeszélhetősége mindig is alapfeladatot kínált a választott néprajzi tájak és környezet kutatása szempontjából, egyúttal a továbbélő múlt készletének és változatainak a néprajztudomány történeti antropológiai, kultúraelméleti és szakrális kommunikáció-beli sajátlagosságaira is figyelmet irányítanak.
Egy rendszer szigora, kísértései, misztikus gonoszsága vagy totális kiterjeszkedése még az intim belső világokra is átterjed, akár víziók szintjén, akár a túlélés értelmének kérdésével – nemcsak pszichés irányultság, sebzettség, sérülékenység vagy esendőség terén, hanem a válaszképesség, mersz és késztetettség oldaláról nézve is. A crna-gorai szerző, Branislav Brković (Podgorica, 1949) nemcsak Ivo Andrić-díjas író, hanem a történelem, a sorskérdések, a fekete tájképek és szürke tükrök prózai megjelenítésének is elismert mestere a montenegrói irodalomban. /Melyről persze szinte mindannyian szinte semmit sem tudunk. Pedig…!/
Ha békés nyáridőben vagy rekkenő melegben épp forradalmat akarnál csinálni, első körben ne Bakunyint vagy Trockijt olvass, hanem igazi léhűtő irodalmat…! De ha nem hiszed, hogy az olvasástól bármi is változna, keress olyan szakkönyvet, amely nem a közvetlen világot, hanem alapállásodat, nézőpontjaidat, szemléleti rugalmasságodat teszi próbára vagy változtatja is meg egy csöppet.
Lány-lények, olykor folton-foltok, máskor ki- vagy elhajolók, egymásra is csak merőlegesek, érintésekben már csak esetlegesek vagy kihívásosak.
Áttekintés egy fogalom históriájából, II. rész
Áttekintés egy fogalom históriájából, I. rész
Sajátos benyomás, mondhatni kíméletlen fölismerés is, hogy a rendszerváltások története hol feledi, miközben máskor meg túlzottan fölértékeli a história meghatározó jelentőségű évfordulóit, egyes személyek perszonális memóriájának hatásait, belátási horizontját is.
2017. július 6. és 9. között rendezte meg a Sapientia – EMTE, Kolozsvári Kar, Európai Tanulmányok Tanszék, az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézet és a POLITEIA Romániai Magyar Politikatudományi Egyesület, továbbá a BBTE politológus szakmai köre a XVI. Torockói Szabadegyetemet és Diáktábort. Mint minden évben, így idén is tematikus volt az alkalom, és ennek megfelelő címet viselt: „A mi Közép-Európánk”.
Történelem és komplexivitás – ez lenne, avagy ez is „A mi Közép-Európánk” leíró és értelmező kerete ebben a nyári egyetemi táborban, ebben az évben és ebben a társadalomtudományi mezőben, amely magyar, román, német és európai közpolitikák, nemzetképzetek és kisebbségi státushelyzetek révén körbevesz bennünket.
Részlet Lucia Blaga Kháron ladikja című önéletrajzi regényéből.
Részlet Lucia Blaga Kháron ladikja című önéletrajzi regényéből
A leggyakrabban használatos ismeretközlő médium rövid ismertetője szerint: „A Figura Stúdió Színház Gyergyószentmiklós színháza, alapítását tekintve sorrendben a hetedik magyar színház Erdélyben. Magát a nem-hagyományos, kísérleti színházi törekvések letéteményeseként határozza meg…”.
Még alig fél éve, hogy utoljára kaptunk hírt Felőle, s akkor is drámait, lehangolót: „Budapest, 2016. november 26., szombat (MTI) – Tragikus hirtelenséggel, 68 éves korában elhunyt Varga László történész, a történettudományok kandidátusa – közölte szombaton a család az MTI-vel”.